Av. Şebnem Ahi,Bilgi Güvenliği,Bilgi Teknolojileri,Etkinlik Haberi,Kişisel Veriler,Özel Hayat - Gizlilik 06/09/2014 10:19

İnternet Governance Forum ve Ungovernance

2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da 9.su gerçekleşen Internet Governance Forum  yani internet yönetişimi forumu düzenlendi. Foruma pek çok dünya ülkesinden ve Avrupa komisyonundan politikacı, internet teknoloji şirket sahipleri ve Google, Facebook, Twitter gibi ünlü şirketlerin CEO’ları ve yöneticileri, sosyal medya ve teknoloji yazarları, gazeteciler, avukatlar ve pek çok sivil toplum örgütü katıldı. Konferansın bir bölümüne Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve BTK Başkanı Tayfun Acarer de katıldı. 5 gün süren etkinlikte çeşitli workshoplar ve konferanslar düzenlendi. Konuları internette insan hakları, ifade özgürlüğü, mahremiyet, bilgi edinme hakkı, güvenlik, yaratacılık, internet yönetişimi ve prensipleri gibi konular konuşuldu, internetten de canlı takip edildi. Ana oturumlar dışında 120 oturum ve çalıştay gerçekleştirildi.

 Bu foruma  Avrupa Birliği heyeti de katıldı ve bir bildiri yayımladı. Bildiride internete güvenin azaldığı ve bu sebeple şeffaflığın önemine dikkat çekildi ayrıca Youtube, Twitter ve daha pek çok sitenin engellenmiş olması, gazetecilerin tutuklanması ile ilgili Türkiye’deki bu düzenlemelerin kabul edilemeyeceğine değinildi. Bildiride, internette geniş kapsamlı gözetleme faaliyetlerinin ortaya çıktığı ve internete güvenin azaldığı bir ortamda, internet yönetişiminin daha şeffaf, hesap verebilir ve kapsayıcı olması gerektiği belirtildi.

Bu arada konferanslarda  Türk medyasından ve internet sektöründen yapılan katılımın da az olduğu göze çarpıyordu, Türkiye’den pek çok internet şirketinin de orada olması beklenen bir forumdu ancak öyle olmadı, oysa yurtdışına kadar gidip sadece yarım saat kendilerini dinlemek için yüksek rakamlar harcanan ve internet sektörüne yön veren dev firmaların yöneticileri de oradaydı  ve iletişim kurmak için oldukça uygun bir ortamdı, nitekim bunun ülkemizde düzenlenmiş olmasının da bir sebebi yok değil.

Her ne kadar yasaklarla eleştirilsek dahi, diğer yandan bu dev firmaların önemli kullanıcı kitlesinin ülkemizden olması ve diğer yandan özgürlüklerin de anayasa ile korunuyor olması ülkemizin her iki öğeyi de içinde barındırması, onu kilit ülke yaptığını ortaya koyuyordu. Ancak basın, gazeteci, politikacı, akademisyen sayısı oldukça azdı ve gerekli özenin gösterilmediği açıktı. Ayrıca çalıstayların yapıldığı salonlardaki fiziki ortam ne yazık ki kötüydü, havasızdı ve fazla kalabalıktı, diğer yandan STK’ların katıldığı çalıştaylar ne kadar şeffafsa, devlet kurumlarında çalışan veya yönetici konumunda olanların konuşmacı olarak katıldığı konferanslarda sorulara da bir o kadar üstü kapalı cevaplar veriliyordu.

Bir de aynı tarihlerde alternatif olarak bilgi üniversitesinde Ungovernance forum düzenlendi, Forum’a WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange telekonferans yöntemiyle bağlandı. Assagne, IGF için davet edilmeyenlere dikkat edilmesini belirtirken,  Forumda Edward Snowden’ın da mesajı okundu. Snowden, devletlerin sansürle dijital gözetimi mümkün kıldığını ve bunların durdurulması gerektiğini söyledi. Bu forumda da internet ve basın özgürlüğündeki sansüre dikkat çekildi.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
cheapest essay writing services cheap custom writings science homework help ks3 teenage pregnancy research proposal paper world history homework help