Av. M. Gökhan Ahi,BH Haberleri,Kişisel Veriler,Özel Hayat - Gizlilik,Sosyal Ağlar 09/11/2013 19:32

Ne olacak bu Kişisel Verilerin hali?

Av. M. Gökhan Ahi -

Bilişim alanında suçlar, ilginçtir, 1991 yılından beri düzenlenmiş durumda. Yani 22 yıldır Türk Ceza Hukuku’nda Bilişim Suçları var. Elektronik ticaret, elektronik imza, elektronik yayıncılık alanlarında bir çok hukuki düzenleme çoktandır hukukumuzda yerlerini almış durumda.

Ancak, her alanda olduğu gibi hukuk alanında da altyapı olmadan üstyapılar kurmaya devam ediyoruz. Nasıl ki, binalar yapıldıktan sonra yol ve altyapı yapılıyorsa, kanuni düzenlemelerde de aynısını yapmaya devam ediyoruz. Kişisel veriler konusunun Anayasa’da olduğu halde özel bir kanunda yer almaması gibi.

İşin içine Bilgi Teknolojileri girince, bazı değerlerin daha sıkı ve daha öncelikli korunması gerekiyor. Bu değerlerden birisi de “kişisel veriler”. Fiziki ortamlarda saklanan verilerin alınması, çalınması veya kopyalanması ne denli zorsa, elektronik ortamda saklanan verilerin alınması, çalınması ve kopyalanması bir o kadar kolay. Bilgi Teknolojileri’nin sunmuş olduğu kolaylıklar, verilerin, özellikle kişisel verilerin korunması konusunda bizi daha fazla önlemler almaya itiyor. Kişiler ve kurumlar bilişim güvenliğine artık daha fazla önem vermek gerektiğini hissediyorlar ve stratejilerini buna göre belirliyorlar.

Kişisel verilerin depolandığı alanların fiziksel ve elektronik güvenliğini sağlamak kadar hukuki korumasını da sağlamak gerekir. Ancak yasal koruması nerede derseniz bu soruya ne yazık ki olumlu bir cevap veremeyiz. Bankalarda, telefon ve sigorta şirketlerinde, hastanelerde, okullarda kendimizle ilgili bir çok bilgi (veri) bulunuyor. Devletin birçok kurumunda, özel hayatımıza ilişkin ve rızamızla (çoğu zaman rızamış dışında) verdiğimiz en ince detayına kadar kişisel verilerimiz bulunuyor. Peki, bu kişisel verilerimiz bir yerlere satılırsa, bir yerlerde kullanılırsa ya da birileri tarafından dolandırıcılık maksadıyla kullanılırsa ne olacaktır?

Türk Ceza Kanunu’nda “kişisel verileri” hukuka aykırı olarak kaydetme, ele geçirme veya ifşa etme gibi yeni suç tanımları düzenlenmiş durumda. Ancak, bunun yeterli bir düzenleme olduğunu söyleyemeyiz, çünkü suçun tanımını yapan maddelerde “kişisel veri”nin ne olduğu pek açıklanmamış. “Kişisel veri”nin ne olduğu bile halen hukukçular arasında tartışmalı.

Ayrıca, kişisel verinin ne olduğu ve kapsamı bir yana, rızamız olsa dahi, hangi kuruluşun ya da şirketin, özellikle de devlet kurumlarının ne tür kişisel verileri kaydedebileceği, ne tür kişisel verilere ihtiyaç duyabileceği ve ne tür kişisel verileri kimlerle paylaşabileceğinin standartlarının da belirlenmesi gerekiyor. Örneğin basit bir telefon aboneliğinde bile tüm nüfus kaydımızı, adreslerimizi, telefon numaralarımızı ve annemizin kızlık soyadını vermek zorundayız. Bu standartlar ve kimin ne kadar bilgi tutabileceği belirlenmediği takdirde, annemizin kızlık soyadından, oturduğumuz evlerin adreslerine kadar, üye olduğumuz derneklerden, geçirdiğimiz hastalıklara kadar birçok bilgiyi ortalıklarda dolaşırken bulabiliriz. Hatta, haberimiz olmadan birkaç şirkete ortak olmuş, bazı banka hesaplarını boşaltmış, adımıza kayıtlı telefonla uyuşturucu trafiğini yönetmiş, binlerce liralık çek kesmiş bile olabiliriz. Ayrıca, kişiye özel sağlık verilerinin hangi şirketlerin elinde olduğunu bilememek karşısında bireysel mahremiyetimiz olmadığını düşünmek ürkütücü.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde, kişisel verilere ilişkin düzenlemeler sıklıkla güncellendiği gibi, artık bireylerin kendine ait verilerin silinmesini isteyebilme hakkı, yani unutulma hakkı gündeme geldi. Ancak, Türkiye’de henüz standartlar dahi oluşmadı.

Çok uzun yıllardır meclis gündeminde yasalaşmayı bekleyen “Kişisel verilerin korunması hakkında kanun tasarısı” bir an önce kamuoyunun tartışmasına açılmalı, güncellenmeli ve kısa zamanda meclisin gündemine gelerek yasalaşmalıdır. Kişisel veriler, gündeme gelen ve kamuoyunda tartışılan demokrasi paketinde kalmayacak kadar önemlidir.

 

(Bu yazı Digital Age dergisinin Kasım 2013 sayısında yayınlanmıştır)

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
cheap custom writings where can i pay someone to write my report nursing dissertation australian law assignment help custom writing services uk