Bilişim Suçları 01/01/2013 17:35

Türkiye’nin internet politikasına bu kurul yön verecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesine kurulan İnternet Geliştirme Kurulu, (İGK) dünyadaki gelişmeleri takip ederek, Türkiye’nin internet politikasına yön vermek için çalışıyor.

İGK Başkanı Serhat Özeren, internetin çözümlenmesi zor bir alan olduğunu belirterek, ”Her şey tek taraftan bakılınca görülemeyebiliyor. Mikado oyunu vardır, 41 tane çubuğu masaya bırakırsınız ve bunları hareket ettirmeden tek tek almaya çalışırsınız, bütün çubukları aynı anda görmeniz gerekir. İnternet de 500 tane çubuğun aynı anda masaya bırakılması gibidir” dedi.

İGK’nın çok önemli bir görevi ifa etmek için kurulduğunu dile getiren Özeren, siyasi karar alma merkezinin kuruldan gelecek raporlar ışığında Türkiye’nin internet politikasının yönlendirileceğini söyledi.

Özeren, internetin insan hayatının vazgeçilmezleri arasında girdiğini belirterek, savaşların bile internet mecrasına kaydığını aktardı. İnternetin barındırdıkları açısından normal hayatla boy ölçüşecek düzeye geldiğine de değinen Özeren, bu nedenle internetin, ele alınması gereken konuların başında geldiğini kaydetti.
İnternetin önemli bir gelişme olduğuna işaret eden Özeren, bu mecrada yaşanması muhtemel olumsuzluklarla ilgili, ”Mobil internetle de tüm hayatımızı şekillendirecek bir düzeye gelen bu olgu, tüm bunların yanında riskleri olan bir mecra. Gündelik hayatta bu kadar kolluk kuvveti varken birçok suç işleniyor, denetlenmesi daha zor olan internette ise neler yapılabileceğini kestirmek daha zor” diye konuştu.

İNTERNET DENETİMİ VE SINIRLI ÖZGÜRLÜK

İGK Başkanı Özeren, internette denetimin zorluğuna ve zorunluluğuna değinerek, ”İnternette suç işleyen ve suça teşvik eden kişilerin denetlenmesi önemli bir konu, işte bu noktada ince bir çizgi var. Çok büyük bir özgürlük alanı sağladığınızda bu insanlara suç işlemek için bir alan oluşturuyorsunuz. Daraltalım, denetleyelim dendiği zaman ise özgürlükler kısıtlanıyor. Bu ince çizgiyi çok iyi yönetmek gerekiyor, ne insanların özgürlük alanını kısıtlayacaksınız ne de suç işleme eğilimi olan insanlara bu alanı bırakacaksınız” şeklinde konuştu.
”İnterneti basit manada bir teknoloji olarak adlandırmak, internete hakaret olur” diyen Özeren, Türkiye’de internetin sadece fiziki bir dönüşüm yaşadığına vurgulayarak, kültürel dönüşümün de önemsenmesi gerektiğini söyledi.
Halkın teknolojiyi sevdiğini, satın alma konusunda istekli olduğuna dikkati çeken Özeren, sahip olunan teknolojinin kullanım anlamında tam kapasitenin yakalanamadığını anlattı. Özeren, İGK’nın en önemli görevlerinden birinin de kapasite kullanımı hakkında tespitlerde bulunarak, sonuçları siyasilerle paylaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

Haberin Devamı için:

Türkiye’nin internet politikasına bu kurul yön verecek | Trt Türk |.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
help with writing essays for scholarships pay to do essay pay you to write my essay australia cheap statistic homework help economic homework help