İnternet Reklamcılığı 01/01/2013 17:03

Kişisel Verilerin Gizliliği Konusunda Farkındalık Önemli, Çünkü Ülkemizde OBA Başlıyor

Geçen hafta Kadir Has üniversitesinde önemli bir etkinlik düzenlendi. İnternet Geliştirme Kurulu başkanı Serhat Özeren’in “Online Davranışsal Reklamcılık (Online Behavorial Advertising – OBA) ve Kişisel Verilerin Korunması” başlığı altında yaptığı davetle bir araya gelen kişi ve STK’lar kişisel verilerin gizliliği konusunu gündeme getirdiler. Toplantıda son dönemin kritik konusu Phorm da konuşuldu.

Toplantıya çok sayıda STK ve ilgili kişi katıldı. Bu tür toplantıların yapılması önemli. Çünkü düzenlemelerin, tepeden inme yerine, herkesin görüşü alınarak yapıldığını düşündürüyor. Tabi ki sonuçları görmeden “çok iyidir” demek de erken olur.

Tam süresinde tamamlanan toplantıda, internet özgürlüğünü savunanlar kadar, konunun asıl sahibi olan reklamcılar da yer aldı. Çünkü internetin getirdiği “bireysel erişim” olanağı ile artık tam odaklanmış reklam yapmak mümkün. OBA olarak tanımlanan da bu. Yani internet erişimi olan kişilerin internet üzerindeki hareketlerinin izlenerek, onlara gereksiz reklamlar yerine, kendisiyle ilgili reklamların gösterilmesi anlamını taşıyor.

Tabi ki bu fikir, reklamveren açısından verim, reklam gören açısından cansıkıcı reklamlardan kurtulma anlamı taşıdığı için bir açıdan çok cazip, ama diğer açıdan yani kişisel gizlilik açısından sorun. Ne yaptığınızın, hangi sitelere gittiğinizin takibi, zaman içinde rahatsızlık yaratabilir mi, ya da size karşı kullanılabilir mi? Örneğin hangi siyasal görüşe sahip olduğunuz tespit edilebilir mi?

Bugün hemen herşey ortada ve ülkemizde “kişisel gizliliğin önemi”ni farkında olan kişi sayısı hayli az. Bu konuda sorunlar meydana geldikçe belki farkındalık artacak ama acaba iş işten geçmeden farkında olmak gerekmez mi?

Kişisel verilerin gizliliği kanunun 10 yıla yakın zamandır bekliyor ve çıkarılmıyor. Online reklamcılıkta OBA’nın daha fazla işlerlik kazanması ve son zamanlarda çokca tartışılan Phorm’un uygulamaya alınmasıyla birlikte konuyu daha çok tartışmak gerekiyor.

Toplantıda da en çok tartışılan konu, son zamanların bu popüler konusu “Phorm” oldu. Phorm’u Türkiye’de pazarlayan şirketin avukat ve yöneticilerin katıldığı toplantıda, şirketin savunma noktası; “siz haberiniz olmadan bu bilgileri zaten “Google” gibi firmalar alıyor. O zaman neden vergisini veren bir firmanın bunu yapmasına engel oluyorsunuz” temasını taşıyordu. Ayrıca BTK’nın firmaya onay verdiği (sadece bir kaç değişiklik istediği), Romanya’da da yasaklanmadığı, orada da sadece değişiklikler istendiği not edildi. Hatırlayacağınız üzere, Phorm’un İngiltere uygulaması AB tarafından uyarıya neden olmuştu.

 

Haberin devamı, diğer görüşler ve videolu röportajlar için :

Türk İnternet | Kişisel Verilerin Gizliliği Konusunda Farkındalık Önemli Çünkü Ülkemizde OBA Başlıyor.

Tags:

1 Comment

Leave a reply

required

required

optional


  •  
research papers for cheap pay to do essay ethics and social responsibility research papers assignment help uk help with my homework