Diji Hukuk,E-Demokrasi,Erişim Engelleme 20/12/2012 17:47

Yaman Akdeniz, erişim engelleme ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını yorumladı.

Diji Hukuk: Aktüel’in bu haftaki konuğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz. Kendisi aynı zamanda sahibi olduğu cyber-rights.org.tr sitesi üzerinden de internet hakları alanında çalışmalar yürütmektedir. KendisineGoogle Sites‘ın yasaklanması üzerine Türkiye hakkında verilen AİHM kararını sorduk.

Konular

  • AIHM‘den 5651 S. Kanun ile ilgili önemli bir karar çıktı. Söz konusukarar aynı zamanda Mahkemenin erişim engelleme konusunda Türkiyeve Avbrupa‘da aldığı ilk karar olma özelliğini taşıyor. Öncelikle karara sebep olaydan ve karardan kısaca bahsedebilir misiniz?
  • Kararda 5651 Kanun‘un erişim engellemelere yonelik 8. Maddesi, Avrupa İnsan Haklari Sözleşmesinin ‘ ifade özgürlüğünün devlet tarafından kisitlanabilecegi halleri düzenleyen 10. Maddesine aykiriligi tespit edilerek ceza verilmis. Peki simdi yasayi AİHM kararına uygun hale getrmek icin iç hukukumuzda getirilecek düzenleme nasıl olmalı ve uygulamaya nasıl yansır?
  • Mahkeme eriŞim engelleme karari verdiginde neden sadece hukuka aykırı veya suç öğesi içeren URL degil de youtube, google sites engellenmesinde oldugu gibi tüm site engelleniyor? Yurtdışında bu uygulama var iken Türkiye’de neden yok?

 

Kaynak: Diji Hukuk: Aktüel 2. Bölüm – ShiftDelete.Net.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
buy papers online write a professional letter college research paper services research paper thesis help eassy help