BH Haberleri 26/09/2011 11:04

Artık mahkeme ifadeleri canlı bağlantıyla uzaktan alınabilecek

Adalet Bakanlığı’nın 20 Eylül 2011′de yayınladığı yönetmelikle, savcılık soruşturması ve ceza mahkemelerinde tanık, sanık, müşteki ve bilirkişi ifadeleri canlı kapalı devre yayın aracılığıyla alınabilecek. Ayrıca, soruşturma ve kovuşturmadaki tüm aşamalar sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınacak.

2005 yılında giren Ceza Muhakemeleri Kanunu ile zaten getirilmiş olan bir düzenlemenin ne şekilde uygulanacağı, bu yönetmelikle hüküm altına alınmış oldu. Yönetmeliğe göre, SEGBİS diye anılan bir sistem kurularak bu sistemin UYAP sistemi altında çalışması öngörüldü.

Olanak olması halinde sesli ve görüntülü kayıt yapılabilirken, özellikle mağdur çocuklar ile duruşmaya getirilmesi mümkün olmayan ve tanıklığı maddi gerçeğin ortaya çıkarılması açısından zorunlu olan kişilerin (gizli tanıklar) tanıklığında sesli ve görüntülü kayıt yapılması zorunlu hale geldi.

Bu yönetmeliği en önemli yanı, cezaevinden de canlı bağlantı yapılarak sanığın ifadesinin alınabilmesi. Nitekim, cezaevinden sanıkların mahkemeye getirilmeleri hem çok masraflı olduğu gibi, hem de güvenlik zaafiyeti yaratabilmekte. Geçenlerde, nakil için başka bir ile gönderilmekte olan 5 sanık, cezaevi aracı içinde yanarak can vermişlerdi. bkz. ilgili haber

Aslında bu sistem çok da yeni değil. Türkiye’de ilk defa, Mustafa Süzer ABD’de tedavi gördüğü hastaneden kurulan canlı bağlantıyla İstanbul’daki mahkemeye ifade vermişti. bkz. ilgili haber

Yönetmeliğin tam metnine buradan ulaşılabilir.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
writing english essays custom order essays academic assignment writing custom writing reviews write my collage essay