Bilgi Teknolojileri 01/09/2010 11:25

Bilişim Hukuku’nda YÖK onaylı ilk yüksek lisans programı Bilgi’den..

KAYNAK: NTVMSNBC

“İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü”, 28 Nisan 2010 tarihli, 27565 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2010/280 karar sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kuruldu ve 16 Mayıs 2010 tarihli 27583 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile faaliyete geçti.

“BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ HUKUKU ENSTİTÜSÜ”, ÜLKEMİZİN BU ALANDAKİ İLK ENSTİTÜSÜ
Enstitü kuruluşunu müteakiben YÖK’e yüksek lisans, doktora ve e-yüksek lisans başvurularında bulundu. Bu taleplerden ilk olarak “Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı” onaylandı.

Programın amacı; İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak 1998 yılından beri bilişim hukuku konusunda sahip olduğumuz bilgi, birikim ve tecrübeyi talep eden herkesle paylaşarak; ülkemizde açıkça ihtiyaç duyulan bilişim hukukuna vakıf, deneyimli hukukçular ve bilişimciler ve konuya ilişkin farkındalık ve bilince sahip her meslekten bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak.

Bilgi çağı olarak adlandırdığımız 21. yüzyılda bilişimden etkilenmeyen kişi, kurum veya meslek mevcut değil. Bu yüzyılı karakterize eden olgu bilişim olunca, bunun temas ettiği her noktada, bilişim hukukunun çözümlemesi ve herkesin bilmesi gereken sorunlar karşımıza çıkıyor. Hukukçular için bilişim hukuku, ayrı ve özel uzmanlığı ve bilgiyi gerektiren hukuk branşı içinde ayrı bir dal.

Hukuk mesleğinin ister teorik ister uygulama tarafını yürütsün, her hukukçunun karşısına mutlaka bilişim hukuku ilke ve mevzuatları ile çözümlenmesi gereken sorunlar çıkıyor. Bilişimciler veya diğer meslek mensupları için de meslekleri gereği bilişim hukukunu bilmek işin kaderini etkileyecek kadar önemli.

“Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı” dünyadaki güncel ihtiyaçlar ve gelişmeler dikkate alınarak belirli konularda spesifik olarak olarak uzmanlaşmayı da sağlayacak şekilde tasarlandı. Bilgi güvenliği, adli bilişim, kişisel verilerin korunması bu alanlardan sadece bir kaçı.

Program, bilişim hukukunun teorik ve uygulama alanlarını kapsayacak şekilde hazırlandı. Bu nedenle bireyler, ihtiyaç duydukları her konuda bilgi ve fikir sahibi olabilecekler.

HANGİ DERSLER VERİLECEK?
Bilişim ve bilişim hukuku konusunda deneyimli kamu-özel sektör temsilcileri ve hukukçuların akademik kadrosunu oluşturduğu programda; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer tarafından İletişim (Telekomünikasyon) Sistemleri Altyapıları, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Ali Kaya tarafından Ulusal Yargı Ağı Projesi başta olmak üzere bilişim sistemleri yönetimi, e-ticaret, e-ihale, e-birey, internette ifade özgürlüğü ve dijital aktivizm, ileri teknoloji ve hukuk, kişisel verilerin korunması, siber suçlar, bilişim sözleşmeleri ve yönetimi, alan adları, e-sağlık, ilaç sektörü ve bilişim teknolojileri, bilgi güvenliği hukuku, telekomünikasyon hukuku, enformasyon toplumunda eser koruması gibi dersler verilecek.

KİMLER KATILABİLİR?
Program; bilişim ve teknoloji hukukuna ilgi duyan ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen (öğrenci profili olarak hukukçular, bilişimciler, sağlık profesyonelleri, ekonomistler, mühendisler başta olmak üzere bilişim ve teknoloji hukuku konusunda spesifik uzmanlığa ve bilgiye ihtiyaç duyan) herkese açık. Dolayısıyla Hukuk fakültesi mezunu olmayan kişiler de programa katılma şansı yakalıyor.

İŞTE BAŞVURU TARİHİ
Program Koordinatörlüğünü Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Leyla Keser Berber’in yaptığı program için başvurular 1 Eylül-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, programa “engelli” üniversite mezunlarının katılımı konusunda bir sosyal sorumluluk projesi başlatmış olup, projeyi hayata geçirecek proje ortağı arıyor.

Proglamla ilgili detaylı bilgi http://cyberlaw.bilgi.edu.tr ve www.leylakeser.org adresinde yer alıyor.

AKADEMİK KADRO:

Program Koordinatörü: Leyla Keser Berber

Mehmet Murat Albayrakoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

Veli Kirtiş (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Şule Işınsu Özmen (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Aslı Tunç (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Emre Bayamlıoğlu Koç Üniversitesi

Bülent Özel (İstanbul Bigi Üniversitesi)

İbrahim Saruhan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Grubu)

Tayfun Acarer (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı)

Volkan Sırabaşı (Kamu İhale Kurumu)

Gül Okutan Nilsson ((İstanbul Bigi Üniversitesi)

Lami Bertan Tokuzlu (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Cüneyt Süzel (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Şahin Ardıyok (ACTECON Competition & Regulation Consultancy)

Mete Özgür Falcıoğlu (Falcıoğlu Hukuk Bürosu)

Leyla Keser Berber (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Murat Lostar (Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.)

Yasin Beceni (Türkekul Hukuk Bürosu)

Nilgün Başalp (İstanbul Bigi Üniversitesi)

Yaman Akdeniz (İstanbul Bigi Üniversitesi)

M. Mahir Ülgü (Sağlık Bakanlığı)

Tuğrul Sevim (Türkekul Hukuk Bürosu)

Deniz Reha Özilhan (Roche Müstahzarları A.Ş.)

Özgür Eralp (Ankara Barosu, Türkiye Barolar Birliği)

Gökhan Ahi (İstanbul Barosu)

Ali Kaya (Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı)

Gürhan Kalelioğlu (Oracle Türkiye Genel Müdürü)

Aslı Bülbül (Oracle Türkiye Hukuk Müşaviri)

Tags:

3 Comments

 • selma çetiner

  Sayın İlgili,
  ‘Bilişim Hukuku’nda YÖK onaylı ilk yüksek lisans programı Bilgi’den’ başlıklı haberiniz gerçeğe aykırıdır.Şöyleki,biz Hacettepe hukuk fakültesi olarak ilk bilişim hukuku y.lisans programına öğrenci 2008-2009 bahar yarı yılında aldık ve şu an itibarıyla 6 mezunumuz ve mezun olmak üzere 10 öğrencimiz toplamda 70 öğrencimiz bulunmaktadır.Ayrıca YÖK’ten geçmeyen bir y.lisans programı açılamaz.Bu nedenle gerçeği yansıtmayan yazınızın düzeltilmesini gerektiğini düşünüyoruz.Umarız bir haberi yayınlarken doğruluğunu da teyit konusunda daha dikkatli davranırsınız.
  Bu haberi daha öncede görmüştük.Ancak öğrencilerimizden gelen tepkiler nedeniyle daha fazla müsamaha gösteremeyeceğimizi üzüntüyle bildiririz.
  Prof.Dr. Selma Çetiner
  Hacettepe Üniversitesi
  Hukuk Fakültesi Dekanı

  Tel: (0-312) 297 62 70-71

 • Sayın Prof. Dr. Selma Çetiner,

  Haberimizin kaynağı NTVMSNBC.com sitesidir. Haberin orijinali http://www.ntvmsnbc.com/id/25127870/ adresinde yayınlanmaktadır.

  Aslında kastedilen, ilk Bilişim Hukuku Yüksek Lisans programı değil, ilk Bilişim Hukuku Enstitüsü’dür. Haber bu haliyle yanlış anlaşılmaya müsaittir.

 • değerli arkadaşım yazını okudum. Bilgini bizlerle paylaştığın için teşekkür eder seni de
  kendi siteme beklerim. kişisel sitemde yıllarca biriktirdiğim bilgi ve tecrübemi bedava paylaşmaktayım.
  Saygı ve selamlarımla

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

 •  
ut texas homework service dissertation writer buy a personal statement some to write my paper my essay