E-Demokrasi,Erişim Engelleme 19/06/2010 23:35

İnternet Sansürüne karşı güç birliği toplantısı yapıldı.

Fotoğraf: Eren Bostan

İnternette giderek artan erişim engellemelere karşı güçbirliği oluşturmayı amaçlayan platform toplantısı, 19 Haziran 2010′da Kadir Has Üniversitesi’nde yapıldı.

İnetd (İnternet Teknolojileri Derneği), LKD (Linux Kullanıcıları Derneği), Netdaş Hareketi, Sansüre Sansür, Korsan Partisi Oluşumu, Alternatif Bilişim, Sansüre Karşı Ekşi Sözluk Zirves, Bobiler.org, Sansüre Yeter! Kampanyası, Yeşiller Korsan Cephesi, Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi, Cyber-Rights.org, Engelli Web, Millimotor.com, Gelecekonline.com ve Maskproduction Stream gibi sivil oluşum, dernek ve şirketlerin temsil edildiği toplantıya, Ankara’dan Elektrik Mühendisleri Odası Bilişim İhtisas Komisyonu ile Basın Konseyi de destek bildirdi

Toplantıda, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’ın raportörlüğünü yaptığı “ortak deklarasyon” taslağı tartışmaya açıldı. Taslak deklarasyonda, internetteki son sansür olaylarıyla ivme kazanan hak ve özgürlük ihlalleri yer aldı.

Ortak Platformda; Düşünce, ifade ve iletişim özgürlüğü – Özel hayatın korunması ve Mahremiyet – Erişim hakkı – İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi – Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları çerçevesinde, İnternette sansürün her türüne ilkeli bir karşı duruş gösterilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Ortak Platform’un, dernek ya da vakıf mı olacağı konusunda yapılan tartışma sonrasında, şimdilik hukuksal bir statü kurmaksızın, bir tür “Çatı Platform” olarak kurumsallaşması gerektiği konusunda uzlaşma sağlandı.

Ortak Platformun, öncelikle bir “izleme komitesi” (watchdog) olarak davranması, internette sansürün kaydını tutarak envanterini çıkarması, bu billgiyi kamuoyuna iletmesi konusunda önceliği olduğu vurgulanan toplantıda, benzer uluslararası platform, kurum ve kuruluşlarla ilişki kurarak küresel işbirliğini geliştirmek de hedefler arasında yer aldı.

Online olarak gerçekleştirilebilecek eylemler dışında, mutlaka “sokağa inmek” gerektiğinde uzlaşan Ortak Platform, en kısa zamanda bir çalışma yapılarak bir eylem planı oluşturulacağını karara bağladı.

Taslak olarak hazırlanan ortak deklarasyonun 21 Haziran Pazartesi açıklanması ve basınla paylaşması bekleniyor.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
write my papersin canada do my homework do my homework copy writing services write my thesis statement for me college level essay buy