Av. Ünsal Özmestik,Fikri Mülkiyet 22/06/2010 17:11

Adwords Reklamları ve Meta Tag Kullanılmasında hukuken neye dikkat edilmelidir?

Av. F. Ünsal Özmestik

Günümüzde şirketler arası rekabet ve reklam olgusu artık akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. İnternet üzerinden rekabet ise başlı başına bir sektör haline gelmiştir. İster nihai tüketici olsun, ister tacir olsun bir ürün tercihinde, ilk araştırma internetten yapılmaktadır. Hatta birçok şirket piyasadaki fiyat araştırmasını internetten saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Bu sebeple bir web sitesinin, ziyaretçi sayısının fazla olması o siteyi çeşitli sonuçlara ve kazanımlara götürmektedir. Bir kelime, bir cümle veya bir isim aratıldığında ilk 10 sonuçta bulunabilmek hem bilinirlik hem reklam hem de hali ile rakip firmalar ile olan rekabet açısından çok önemlidir. Bu sonuçların ortaya çıkması için ise birtakım yöntemler mevcuttur.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın birçok kıstası mevcut olup, farklı yöntemler vardır. Yönlendirici kod(metatag) kullanımı, site içi etiket veya site ana sayfasına aynı renkte görünmeyecek şekilde kelime girişi bunlardan bir kaçıdır. Bu kelimler sayesinde, google robotları taramalarda bu kelimeleri almakta ve arama yapıldığında bulunabilmesi sağlanmaktadır. Yine şu sıralar moda olan Google adwords reklamları ile anahtar kelimeler satın alınıp, aramalarda o kelimelerin yazılması sonucu bulunabilmesi kolaylaşmaktadır. Bir başka yöntem de kelime reklamlarıdır. Bir yazıda geçen kelimelerden biri üzerinde vurgulu bir görüntü verilerek üzerine tıklandığında farklı bir pencere ile reklam yapılabilmektedir. Peki tüm bu hallerde kullanılan bu tür kelimeleri istediğimiz şekilde belirleyebilirmiyiz? Bu sorunun cevabı teknik açıdan evet olabilir. Ancak hukuken evet diyebilmek her zaman mümkün değildir. Bir başka deyişle; Yönlendirici kod, etiket, google adwords reklamlarında tercih edilen kelimeler hem marka kanunu açısından ihlale sebep olabilir hem de Ticaret kanunda yer alan haksız rekabet hükümlerine aykırılık teşkil edebilir.

Örneğin; “x üniforma” şirketine sahipsiniz. Otellere, restorantlara, hastanelere vb işyerlerine kendi tasarımlarınızın olan üniformalar dikmektesiniz. Yurt içi ve yurt dışında şirketiniz kendi alanında oldukça bilinmektedir. Sahip olduğunuz bu değerleri kullanmak isteyecek akıllı bir internet girişimcisi karşınıza çıkabilir. En çok benzer ürünler üreten firmalar arasında bu kullanımlar görülse de bazen de şirket ya da sattığı ürünle hiç alakası olmayan firmalar tarafından da, daha fazla ziyaretçi çekebilmek için arama motorlarında giriş değeri yüksek sözcükler, kelimeler kullanılmaktadır. Bu halde; google veya başka bir arama motorunda rakip firmanın ismi, markası ya da herhangi bir ürünü aratıldığında, karşı firmanın internet sitesi sıralamada görüntülenebilmektedir. İşte bu durum çeşitli ihtimallere göre hukuken problem çıkartmaktadır.

• Kullanılan Kelimelerin Marka Hukuku Açısından Değerlendirilmesi

Yönlendirici kod veya Adwords reklamlarında kullanılan kelimelerin, sözcüklerin, işaretlerin ülkemizde ki marka mevzuatlarına göre korunması durumunda çeşitli ihtimallerde, Marka sahibi tescilden doğan haklarını kullanabilir, marka hakkına tecavüz edilmiş sayılabilir ve bu aykırılığın giderilmesini talep edebilir. Buna göre;
a)Tescilli bir marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer olan bir kelimenin, işaretin aynı veya benzer mal ya da hizmetlerde faaliyet gösteren bir firmanın internet sitesinde yönlendirici kod olarak kullanılması durumunda, ya da google adwords reklamında yer almasında; şayet internet sitesinde bu kelimeleri kullanan firma kendi marka hakkı veya başka bir meşru hakka dayanmıyor ise 5833 sayılı kanunla değiştirilen, Marka KHK m9/e bendine aykırı hareket etmiş olabilir. Marka KHK m9/e’ye göre “İşareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin hakkı veya meşru bir bağlantısı olmaması koşuluyla, işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde, alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük veya benzeri biçimlerde kullanılması.” durumunda aynı maddenin 1. fıkrasına göre, hakkı ihlal edilen taraf bu aykırılığın giderilmesini talep edebilir.

Fakat yönlendirici kodları kullanan firmaların kendi meşru bir hakkına dayanmasında ise nasıl bir çözüm yolu benimseneceği hayli tartışmalıdır. Birtakım görüşe göre bu halde somut olayın şartlarına göre markaların öncelik prensibi dikkate alınarak mevcut benzerliğin giderilmesi gerekmektedir. Bir diğer görüşe göre bu halde esas olan dürüst kullanımın olup olmadığının irdelenmesidir. Zira herkes haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Kaldı ki bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumayacaktır.

b) Tescilli bir Marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer olan yönlendirici kodun başka bir sektördeki firmanın internet sitesinde kullanılması veya adwords reklamlarında bu kelimelerin yer almasında ise; internet kullanıcıları tarafından yapılan aramalarda iki şirketin ya da ürününün karıştırılma olasılığı yoktur. Çünkü iki firma birbirlerinden farklı ticari alanda faaliyet göstermektedir. Bu halde kural olarak bir aykırılık yok denilebilinir. Ancak bir başka görüşe göre, bu kelimeleri kullananların meşru bir hakkı yok ise, haksız faydalanma sağlayıp kendisine menfaat elde ettiğinden haksız rekabet hükümlerine göre aykırılık teşkil edeceği savunulmaktadır. Ayrıca şirketlerden birinin “TANINMIŞ BİR MARKA” olması durumunda ise hukuk düzeninin bu durumu tasvip etmeyeceği şüphesizdir. Çünkü tanınmış markanın sahip olduğu, ayırt edici niteliği ve bu zamana kadar halk arasında oluşan güveni, ticari değeri, bilinirliğinin hem zedelenme ihtimali vardır. Hem de tanınmış markanın sahip olduğu değer kullanılarak, oluşturulan yönlendirici kodlar ve adwords reklamları sayesinde, kodları kullanan internet sitesi başka sektörde de olsa, dolaylı yada doğrudan haksız bir ticari kazanım da elde edilebilecektir. Bu halde ayrıca TTK 57 ve devamındaki haksız rekabet hükümlerinin de uygulanması gündeme gelebilir. Fakat yinede her somut olaya göre ayrı ayrı değerlendirme yapılması gerekmektedir.

(Sayfa 2′den devam ediniz.)

Tags:

2 Comments

  • bu senin anlattıkların nuhnebide kaldı efendi.Git bir seo kursuna yazıl.Google’ı basit bir proje mi sanıyorsun? İyi ben aynı renkte ana sayfaya bütün tagları gireyim her aramada benim sitem çıksın. Hee oldu! Google artık yemiyor bunları kolpadan atıp tutmayın

  • Av. F. Ünsal Özmestik

    Bilmeden atıp tutuyosunuz. Google Adwords hakkında ne biliyorsunuzki burada ahkam kesiyorsunuz. O senin söylediğin backgraund ile aynı renkte text ekleme yöntemleri fi tarihinde kaldı.

    Seo diye birşey var biliyomusunuz acaba? Bildiğinizi hiç sanmıyorum. Bilseydiniz 2005 lerden kalan bu yöntemleri yazarak birşey biliyormuş gibi ortaya çıkmazdınız.

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
writing english essays best online homework help someone help me do my assignment buy college application essays essay for sale