Erişim Engelleme,Osman Nihat Şen,Savunma Sanatı 20/04/2010 18:47

TİB İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile özel bir röportaj – 1

Daha önce hiç bir TV kuruluşunun dahi girmediği kurumdan: bir ilki gerçekleştirerek yaptığımız bu video röpörtajı gururla sunuyoruz.

Televidyon ekibiyle birlikte Ankara’ya gidip çok tartışılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na misafir olduk.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, TİB İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen, site engellemelerini ve yansımalarını Savunma Sanatı kameralarına değerlendirdi.

BilisimHukuk.com sponsorluğunda gerçekleşen ve iki bölüm halinde yayınlayacağımız video ropörtajın bu ilk bölümünde: İnternet daire başkanı Osman Nihat Şen, daha önceki programlarda dilimize sıkça doladığımız ve toplum tarafından da hayli eleştirilen kurumun geçmiş çalışmalarını ve geleceğe yönelik hedeflerini anlatma fırsatı buldu. Kendisine aklımıza gelen tüm soruları çekinmeden sorduk ve kendisinden oldukça samimi cevaplar aldık. TİB’den ayrılırken zihnimizde yer eden yegane gerçek: bizi oldukça şaşırtan bir husus oldu. Eleştirmeye gittiğimiz kurum ve başkanı bizde oldukça olumlu ve takdire layık bir izlenmim yarattı. Hatta bugün eğer İnternet’in başına çok fazla birşey gelmediyse bunun bir kısmını da kendisine borçlu olduğumuzu düşünmeden edemedik. Zira İnternet’i bilen, doğasını anlayan ve İnternet’in Türkiye’ye sağlayacağı faydaları gerçekten iyi bilen bir bürokrat göreceğimizi umuuyorduk. Sonuç olarak: gördüğümüz tüm olumsuzlukları çekinmeden eleştiren bir programı hazırlayanlar olarak, Türkiye’de İnternet’in iyi niyetli ve uzman ellerde olduğuna emin olduk.

Sayın Osman Nihat Şen’in röpörtajın bu ilk bölümünde cevaplandırdığı sorularımız şunlardı:

1. İnternet Daire Başkanlığı’nın faaliyetleri ve ülkeye kattığı değer nedir?

2. Böyle bir yapının olması gerekli mi veya zorunlu mu, yetkileriniz nelerdir?

3. 5651 sayılı yasa kuruma ne gibi görevler yüklüyor? Süreç nasıl işliyor?

4. İhbar merkezi nasıl işliyor? İşe yarar ihbarlar oluyor mu?

5. Uyar/Kaldır sistemi doğru işliyor mu?

6. Blog yazarlarının adres bilgilerini sayfada belirtmeleri gerekiyor mu?

7. Kanun’daki `Yer Sağlayıcı` gibi tanımlamalar tüm internet aktörlerini karşılayabiliyor mu?

8. Yer sağlayıcı belgesi nedir ve yararı nedir?

9. Erişim engelleme kararları neden toplumda anlaşılamıyor? Neden bu kadar eleştiriliyorsunuz?

10. Resen engelleme yapıyor musunuz?

11. Resen engellemelerde, örneğin porno konusunda ve çocuk istismarında hangi kriterlerle resen engelleme yapılıyor?

12. Sitem erişime engellendiğinde neler yapabilirim, haklarım nelerdir?

Önümüzdeki hafta yayınlanacak ikinci bölümde ise daha çok dünyadaki benzer uygulamalardan, kurumun gelecekteki hedeflerinden ve de erişim engellemelerin hukuki ve teknik boyutlarından bahsedeceğiz.

Osman Nihat Şen Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Eğitimi Bölümünde Uzman Sistemler konusunda; Kuzey Teksas Üniversitesi Ceza Adaleti Bölümünde Bilişim Suçlarıkonusunda Yüksek Lisanslarını tamamladı. Bir çok bilimsel etkinlikte bildiri sunan ve makaleleri bulunan Osman Nihat Şen’in Oracle: SQL, SQL*Plus, PL/SQL ve Veritabanı Yönetimi isimli 1998-2005 arasında 4 Baskı yapan bir kitabı da bulunuyor.

1995 yılında Komiser Yardımcısı olarak göreve başladığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Emniyet Amiri kadrosunda AR-GE Büro Amiri olarak görev yapmakta iken İletişim uzmanı kadrosunda IP Grup Yöneticisi olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda göreve başlayan Osman Nihat Şen’in uzmanlık alanları ise: Yasal İnternet Dinleme (IP Dinleme-Internet İzleme), Siber Suç Soruşturmaları, Adli Bilişim, Oracle Veritabanı Yöneticiliği şeklindedir.

Osman Nihat Şen bir çok kez , Emniyet Genel Müdürü, T.C.İçişleri Bakanı ve T.C Başbakanı tarafından takdirname ve taltif ile ödüllendirildi. Osman Nihat Şen 1972 Kahramanmaraş doğumlu, evli ve iki çocuklu. İyi derecede İngilizce, az derecede Almanca biliyor.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
home work games the essay writer need essay written college application essay assistance customized research paper