Bilişim Suçları,Savunma Sanatı 06/04/2010 00:29

IP adresinden sen suçlusun ! – Savunma Sanatı

Son dönemde özellikle kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ile internet yoluyla işlenen suçlarda, mahkemeler faili bulabilmek ve işlemin nereden yapıldığının tespit edilebilmesi açısından IP adresi istemektedir. Tespit edilen bu IP adresleri, bir suçun işlenmesinde yeterli delil midir? Bu programımızda konuğumuz Av. Ali Osman ÖZDİLEK ile IP adreslerinin delil olabilme kabiliyetini ve o suçun işlenmesinde yeterli delil olup olmadığını tartışacağız.

1- IP adresi nedir?

2- IP adresleri kim veya kimler tarafından tutulmaktadır? Bu kayıtları ne kadar süre ile tutmaktadırlar?

3- Bu kayıtları tutan yerler, dijital delillerin bütünlüğünü bozmayacak şekilde tutuyor mu? Bu log kayıtların zaman damgalı hash değerleri düzenli olarak alınıyor mu?

4- Zaman damgalı hash değeri ne demektir? Ne sağlamaktadır.?

5- Tüm bunlar sonucunda, örneğin internetten bir kimsenin banka hesabından bir başka banka hesabına para aktarma işleminden dolayı bir soruşturma veya kovuşturmada, IP numarasının tek başına ispat kabiliyeti varmıdır?

6- Bu IP numarasının her zaman için değiştirilmesi veya yanıltılması ihtimali var mıdır?

7- Bu tür dolandırıcılıklarda en çok kullanılan IP Spoofing, Socks, veya Proxy sunucu yöntemleri nedir? Bu tür yöntemler kullanılabilir mi?

8- Bu tür suçlarda, suçtan hemen sonra müşteki vede şüphelilerin bilgisayarlarının incelenmesi gerekli midir?

Tags:

3 Comments

  • aynı sorunla bizde karşı karşıyayız. birşeydende anlamadığımız için savunmada yapamıyoruz bilgisayarda incelenmedi. birşeyler anlatmaya calıstıgımızdada ben anlamıyorum bana anlatma şeklinde tepkisini alıyorsunuz hakimin şimdid ben birdaha duruşmaya cıkarsam buradaki videoyu izlemesini talep edebilirmiyim ona göre hareket etsin yoksa sucsuzken bizi sucu bize yıkacaklar sanırım?

  • Burda izlediğim video gerçekten mükkemmel hazırlanmış öncelike teşekkür ederim. aynı şekilde bende şu anda ip numaram bir şekilde kullanılmış ve sanık durumunda gösteriliyorum ve mağdur oldum.. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olursanız sevinirim.. tşkler

  • yakında IPv6 geldiğinde tüm bunlar tarih olacak.

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
buy a research paper online cheap websites for writing college essays property management essay high school essays on persepolis essay writing service review