Erişim Engelleme 16/04/2010 19:45

İnternet sitelerinin kapatılması, Kartepe’de “Site Erişime Kapatmaları Çalıştayı”nda ele alınıyor.

Çalıştay’ın Web Sitesi

“Bu siteye erişim engellenmiştir.” İnternet kullanıcılarının görmeye dayanamadığı bu not, mahkeme kararını ilan ediyor ve kapatılan siteler birbirini izlerken, Türkiye de bu konuda rekor sahibi olarak ününü dünyaya duyuruyor. Çin, Güney Kore ve Tayland’la birlikte dünyada YouTube’a erişimi engelleyen dördüncü ülke olan Türkiye, YouTube’u uzun süre kapatma dışında, kapattığı internet sitelerinin sayısıyla da rekora ilerliyor.

“Çocuk pornosu” başta olmak üzere “Atatürk’e hakaret” dahil katalog suçlar olarak adlandırılan 9 çeşit suç için, 2007 mayıs ayında çıkarılan 5651 sayılı İnternet Üzerinden Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Kanunu ile erişime kapatma verilebiliyor. Bu kapatmalar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından mahkeme kararı ile ya da res’en yapılabiliyor. Ancak kanun dışındaki nedenlerle, örneğin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na aykırılık ya da Medeni Kanun kapsamında hakaret vb suçlarla tedbiren erişimi engelleme kararı da verilebiliyor.

20 – 21 – 22 Nisan 2010 tarihlerinde Kartepe’de, turk.internet.com – Ankara Barosunun işbirliği ve Daily Motion ile Türk Telekom’un katkıları ile düzenlenecek “5651 site erişime engelleme” Çalıştayı, hakim, savcı, avukat, Adalet Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Askeri Hakim ve TİB yetkililerinin bir araya geldikleri bir toplantı olacak.

Bu toplantı, bir nevi “arama konferansı” şeklinde olacak ve 5651 sayılı yasa, konunun uzmanları ve uygulayıcıları tarafından masaya yatırılacak.

Bir çok gazeteci ve özel şirket yöneticilerinin de katılacağı Çalıştay’a, konuya ilgisi olan herkes önceden başvurmak ve onaylanmak kaydıyla katılabilecek.

Çalıştay Hakkında ayrıntılı bilgi, katılım koşulları ve güncel duyurulara Çalıştay’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

YASANIN GETİRDİĞİ TEMEL SORUNLAR ise şöyle sıralanıyor:

- Müstehcenlik kavramının belirsiz olması,

- Sakıncalı içeriğin çıkarılması yerine, sitenin tamamının erişime kapatılması,

- 9 katalog suç dışında yetki olup olmadığının tartışmalı olması,

- İhtisas mahkemelerinin bulunmaması,

- Site sahiplerine kapatmaya ilişkin bilgi verilmemesi, savunma hakkı tanınmaması.

- Yurtdışında bulunan sitelerde kanunun uygulama imkanının olmaması.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
i want to buy a research paper rush essay writing science essays ut texas homework service online essay writing service review