Fikri Mülkiyet 13/04/2010 16:34

Creative Commons 18 Nisan Pazar günü Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsünde…


İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Creative Commons(CC), 2001 yılında Duke Universitesi’nde Center for the Public Domain kuruluşunun desteğiyle başlayan ve aralarında fikri mülkiyet konusunda uzman James Boyle, Michael Carroll,  ve Lawrence Lessig, MIT’de computer science profesörü  Hal Abelson, hukuk kökenli begesel filmci ve siber-hukuk uzmanı Eric Saltzman gibi sanatçı ve entellektüellerin bulunduğu bir grup tarafından telif hakları alanında esneklik ve paylaşımı yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir oluşumdur.

Creative Commons bu amaca ulaşmak için telif hakkı sahiplerince kullanılmak üzere, eserin paylaşımını mümkün kılacak şekilde tasarlanmış telif lisansı sözleşmeleri hazırlamıştır. Free Software Foundation tarafından daha önce açık kaynak(open source) yazılım için  geliştirilen GNU General Public License (GNU GPL) metinlerini temel alan CC lisanslarının temel  özelliği, telif hakkından tamamen feragat etmeksizin eserlerin paylaşımına imkan vermesidir.
Creative Commons, Eser Sahiplerine, farklı paylaşım şartları içeren 6 ayrı lisans sunmaktadır. Creative Commons tarafından hazırlanıp, üye ülkelerdeki temsilci kuruluşlarca ilgili hukuka göre uyarlanan bu lisanslar altında kamuya sunulan eserlerin çoğaltılması ve paylaşımı, lisansta belirlenen şartlar dahilinde, hukuka uygun hale gelir. Bu sebeple Creatvie Commons lisansıyla yayınlanmış bir eser, insanlığın ortak kültür ve bilgi dağarcığına karşılıksız  bir katkıdır.
Telif hakları alanında, alışılagelmiş “all rights reserved” yerine, “some rights reserved” sloganıyla yola çıkan Creative Commons halen 50’ye yakın ülkede faaliyette olup Türkiye temsilciliği İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde Bilişim Teknolojisi Hukuku Merkezi ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından  yürütülmektedir.

18 Nisan Pazar günü saat 19:30’da CC Salon İstanbul adı altında düzenlenecek ve pek çok Avrupa ülkesinden Temsilcinin de hazır bulunacağı etkinlikte, çeşitli ülkelerden gelen uzmanlar CC bünyesinde yürüttükleri proje ve çalışmalara ilişkin deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

18 Nisan Pazar
Saat 19:30 – Mahkeme Salonu
Bilgi Üniversitesi Dolapdere KampüsüTags:

3 Comments

  • pazar akşamımdan fedakarlık edip:beylerbeyinden kalkıp dolapdereye geldim.7buçukta salondaydım. löker in tüm dediklerine aynen katılıyorum. gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşadım ve oldukça sinirlendim. ayrıca oradan saat 9da daha fazla dayanamayarak ayrıldığımı daha konuşmamış 5 konuşmacı olduğunu da eklemek isterim.9dan sonra kalan ben giderken 15 olan dinleyicilerden burada olan varsa neler olduğunu anlatırlarsa sevinirim.

    ayrıca creative commons türkiye sitesine baktım tr.creativecommons.org gerçekten hayal kırıklığım daha da arttı. creative commons türkiyeyi ve türkçe lisans taslağını tartışabileceğimiz bir ortam önerebilir misiniz? çünkü toplantıda dağıtılan taslak gerçekten inanılmaz maddi hatalarla, dilbilgisi ve yazım hataları ile ve daha da vahimi çok sayıda hukuki hatayla dolu maalesef.belki yanlış düşünüyorumdur.ama en azından bu tr cc hakkında fikirlerim için bir platform istiyorum.çok zor olmasa gerek.kaç yıldır tr cc var ve bu kadar yılda ne yaptılar ben merak ediyorum. kendi adıma destek veremediğim dönemler için üzülürken bu işin başında gözükenlerin neler yaptıklarını açıklamalarını ve tartışma platformu yaratmalarını rica ediyorum….pazar akşamki toplantıya bir iki gün içinde uzun bir makaleyle değinmeyi düşünüyorum.

    tr.creativecommons.org sayfasinin yaşattığı hayalkırıklığını nasıl çözebiliriz? kaç yıldır cc nin türkiye temsilcisi olanların ortaya çıkarabildiği bu site! ve pazar akşamki taslak! mıdır? yoksa bizlerden birşeyler mi saklamaktadırlar? acaba beyruttaki insanlar bizden daha mı katılımcıdır paylaşımcıdır?

  • pazar gunu yorgunsun evde dınlenmek istiyorsun ama sonra diyorsun kı sen de gıtmessen o da gıtmesse kim bu işlerle uğraşacak kim kafa yorucak… o yüzden kalkıp gidiyorsun (öncelikle tüm gün boyunca abi başka gün başka saat mi kalmadı: koca CC için pazar akşamı 7.30 ve sonrası… diye düşünüyorsun, neyse….) çok heycanlısın böyle yıllardır beklediğin CC Türkçe lisansını bekliyorsun: eline arkalı önlü bir A4 sayfası fotokopisi geliyor ve ilk dikkatini çeken 5146 sayılı FSEK!!!!! arka sayfada 5146 sayılı FSEK!!!!Abi söylecek çok şey var ve evet kabul ediyorum çok zorluklar var ama o kadar adamı oturtturmuşşsun insanların karşısına, çağırmışssın o kadar insanı bari öncelikle ilgili kanununun numarasını doğru yaz…

    ayrıca…(yine dayanamadım) ya bir parça saygı göster : özürdile geç başladığın için, katılanları tanıt, gelenlere teşekkür et ve TÜRKÇE SÖYLEMEDİKLERİNİ İNGİLİZCE DİLE GETİRME Bİ ZAHMET!!!! Neyse çok şey var tartışılacak hem durum hakkında hem esas hakkında: özetle büyük hayalkırıklığıydı!!! Epey ilginç ve heves kaçırıcıydı; yani bir yerlerde bir “ama yine de” demek istiyorum ama diyemiyorum gerçekten… bu heycandan sonra bu tatsız yazılar için de ayrıca özürdilerim..

Leave a reply

required

required

optional


  •  
my assignment write persuasive essay descriptive essay help how to write college admission essay editing services uk