Av. Serhat Koç,Sosyal Ağlar,Yabancı Mahkeme Kararları 01/12/2009 16:08

Facebook ile birlikte hukuk dünyası da değişti.

facebook

Stj. Av. Serhat Koç

Bizi İnternet’ten mi kendilerinden mi soğutmak istediklerini tam anlayamadığımız büyüklerimizin Youtube hakkında: “Kapatıldı diye yaygara koparıyorlar” şeklindeki ifadelerinin kafamızda yarattığı yankılarıyla eşzamanlı olarak İnternet denen şeyin ne menem birşey olduğunu anlayabilmemiz için imdadımıza bir bilimsel araştırma koştu. Pew internet araştırma merkezinin Pennsylvanya eyaleti üniversitesine yaptırdığı araştırma, internet kullanan Amerikalıların, 25 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında daha fazla yalnızlık çekmediğini ortaya koyarak yüreğimize su serpti.1 2512 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, yalnızlaştırdığı ve insanlar arası ilişkileri bozduğuna dair ithamların aksine, internet ve yeni iletişim teknolojilerinin kişileri daha da sosyalleştirdiği vurgulanmış.

Araştırmaya göre, cep telefonu ve internetteki Facebook gibi sosyalleşme ağlarını kullananlar, internet ve yeni iletişim teknolojilerinden haberdar olmayanlara nazaran insanlarla daha fazla ve çeşitli ilişki kuruyor. Sosyal yalnızlık ve yeni teknoloji arasındaki ilişkiyi inceleme anlamında bir ilki gerçekleştiren bu araştırmaya göre; internet üzerinden fotoğraf gönderenler farklı siyasi görüşten kişilerle tanışma imkanı buluyor, blog açanlar ise farklı ırktan insanlarla tanışma fırsatı buluyor. Ancak Bilişim Hukuk Bülteni’nde sürekli konu edindiğimiz Facebook veya MySpace gibi internette yeni iletişim teknolojilerinin, getirdikleri hukuki sorunlarla birlikte bir diğer yan etki olarak da sosyal ilişkileri tamamen yok etmeseler de: bunları kullanan kişilerin komşularıyla eskisine göre ve kullanmayanlara göre daha az görüştüğü de belirlenmiş.

Öyle ki: Facebook artık mahkemede kanıt bile olabilecek kadar hayatımıza girmiş durumda. New York’da, silahlı saldırıyla suçlanan bir kişi, Facebook’a attığı mesaj sayesinde masum olduğunu kanıtladı.2 12 gündür New York’taki Rikers Island Cezaevi’nde gözaltında bulunan Bradford suçun işlendiği zaman diliminde saldırıdan 1 dakika önce babasının evindeki bilgisayarı kullanarak Facebook üzerinden kız arkadaşına mesaj attığını kanıt olarak mahkemeye sundu. Teknik inceleme sonucunda mesajın gerçekten de o sırada adresi verilen sabit hat üzerinden girildiğinin tespit edilmesiyle mahkeme Bradford’u serbest bıraktı. . Böylece “Keklerim nerede?” şeklinde kısa öz ve kimsenin dikkatini çekmeyecek bir durum güncellemesi, Rodney Bradford’u yıllarca hapiste yatmaktan kurtardı.

Brooklyn Savcılığı Sözcüsü Jonah Bruno, bu Facebook mesajının gencin serbest bırakılmasında belirleyici olduğunu doğruladı. Bradford’un avukatı Robert Reuland da yaptığı açıklamada, ”Bu mesaj, müvekkilimin saldırı sırasında olay yerinde olmadığının somut kanıtıdır.” Dedi. New York’lu hukuk profesörü Joseph A. Pollini ise sanığın bu kadar çabuk serbest bırakılmasının doğru olmadığını söyledi. Pollini, ”Facebook üzerinden birisinin hesabını kullanarak mesaj atmanız için yalnızca bir kullanıcı adı ve parolaya ihtiyacınız var” dediyse de eşgalini veren mağdurların yüzünü tam olarak çıkaramaması ve tam da o sırada Facebook’da çevrim içi olması sayesinde Bradford kurtulmuş oldu. Mağdurların avukatının yaptığı “Şifresini bilen başka birisi de değiştirmiş olabilir,” savunması ise hakimin Bradford’dan “o denli bir organizasyon beklenemeyeceği” cevabıyla etkisiz kaldı. Sonuç olarak Facebook hapisten kurtardı mı kurtardı…Türkiye’de olur mu, bizce olmaz.

Tüm bu gelişmelerden sonraysa yüzlerce Facebook grubunun rehin alınması ile ilgili olay patlak verdi. Facebook güvenlik açıklarının ayyuka çıkartan bu olayda: Control Your Info adlı bir örgüt, Facebook’un güvenlik sorunlarına dikkat çekmek için 300′e yakın Facebook grubunun kontrolünü ele geçirdi yani rehin aldı. Bu işi yapmak için siteyi “hacklemeye” bile gerek duymayan grup, başı boş kalan grupları hedef aldı.3 Toplamda 300 kadar gruba önce üye olup, sonra da kontrolünü alan Control Your Info, bu grupların tümünde “Merhaba, resmi olarak Facebook grubunuzu ele geçirmiş durumdayız,” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Kurucuları ya da eski sahipleri tarafından yönetimsiz bırakılan bu grupların ele geçirilmesinin çok kolay olduğunu, yüzmilyonlarca kişinin kişisel bilgilerini emanet ettiği bir sitenin daha güvenli olması gerektiğini düşünen örgüt, site yönetimine bu şekilde mesaj göndermiş oldu. Site yönetimi ise, “Facebook’un yeterince güvenli olduğunu, hacklenme gibi bir durumun ortada olmadığını ve kimsenin kişisel bilgilerine ulaşılamayacağını” belirtti. İsteyen kullanıcıların ele geçirilen gruplardan ayrılabileceğini de söyleyen Facebook, grupların yönetiminin kurucularına ait bir sorumluluk olduğunu hatırlattı.

1 http://www.ntvmsnbc.com/id/25017935/
2 http://yahoyt.com/h/6027/facebook-hapisten-kurtardi
3 http://yahoyt.com/h/6009/yuzlerce-facebook-grubu-rehin-alindi

(Sayfa 2′den devam ediniz.)

Tags:

2 Comments

  • sümeyye

    peki facebookda hakımızda profl açılldı bunu cezası ypokmu anca şikayet et engglle bunlar yetmiyo insan gerck bilgileri olmadn açtrmyın kmseye facebook bu kdr güvensiz olmasın lütfen biizm gibi magdurlarada yardım rdilsin lütfen facebook yüzünden ailem dagldı lütfen

  • kullancı61

    facebook un bir mahkemeden delil gösterilmesi,onun yıkıcı yönlerini göz ardı etmemiz gerektiğini değil bu delillerin herhangi bir site yoluyla da saglanabileceğini görmemizi sağlar.Acitasyon yaparak facebook bir haksız cezasından kurtardı demek ,pek objektif bir yaklasım olmasa gerek
    Bunun yanında toplumun sosyal iletişim ahlakını ve bireyselliğini yozlaştırdığı sebebi ile zararları yararlarından fazladır ve bir kaide olarak “zararı cok olanın yararı gözetilmez ” savını ileri sürmek pek de yerinde olacaktır.Sümeyye arkadasımızın yasadıgı da bu zararların tipik örneklerindendir.Ancak kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi bazında ülkemizde maalesef mahremiyet ilkesi henüz gelişme aşamasında olduğu için bu tür olaylar ilerleyen günlerde pek çok kere karşılaşabileceğimiz türdendir…İlgililer ltfen konuyu objektif ve öncelikli olarak toplumsal yönüyle ele alınız..Bir toplumsal yıkım yukarıda bahsi gecen bir tek haksız cezadan daha mühimdir kanaatindeyim ve toplumsal yıkımın devamında bu tür suçlar haksız cezalarla müeyyidelenmelerinin yanı sıra ,suç ve ceza oranlarında büyük oranlarda artabileceği olasılığı gözden kaçırılmamalıdır.Suça teşvik yahut suçun işlenilebilirliğini kolaylaştıran bu tür sosyal paylaşım sitelerinde öngörülecek tedbirlerin de düzenlenmesi aksi halde müeyyidelerinin açık ve hukuk ilkeleri dahilinde düzenlenmesi ve belirlenmesi gereklidir….tesekkürler

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
assignment services pay someone write my paper cheap best esaays write my psychology thesis do my assignment cheap