Bilgi Teknolojileri 18/11/2009 13:35

ISTSEC’09 İstanbul Bilgi Güvenliği ve Hukuk Konferansı Aralık’ta..

bilgi güvenliği

Siber tehditlerin, siber savaşların ve bilgi casusluklarının çoğaldığı bir zamanda, bilgi güvenliği kavramı kritik bir önem kazandı. Konferansta, bilgi güvenliği uzmanları bir araya gelerek “bilgi güvenliği” konusunda beyin fırtınası yaparak farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar. 12 – 13 Aralık 2009 tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampüsü’nde yapılacak konferansı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açacak. Konferansta ayrıca, “capture the flag” yarışmasıyla beyaz şapkalı hacker’lar kendilerine verilen hedeflere ulaşmaya çalışacak.

2009 yılında dünyaya damgası vuran ve siber tehditlere karşı önemini daha çok hissettiren siber güvenlik, siber casus yetiştirme politikaları, siber savaşlar ve bu alana yönelik olarak ülkelerin bütçelerinden ayırdıkları hatırı sayılır oranlara ulaşan rakamlar, bilgi güvenliğini bireysel, kurumsal ve ülke güvenliği açısından kritik bir öneme sahip oldu.

Hatta ABD yönetimi, savaşlarda silahlı ordunun tek başına yetmeyeceğini düşünerek, siber savaşlarda kullanmak amacıyla siber ordu kuruluşuna başladı. Artık, ülke toprağı ve ekonomik değerlerin yanında “bilgi”nin de korunmaya muhtaç hale geldiğini söyleyebilmek mümkün.

İşte, ISTSEC ‘09 konferansı bu eksendeki soru ve sorunlara çözüm ve çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir.

Bu yıl iki günlük bir program olarak dizayn edilmiş ISTSEC ‘09 konferansının ilk gününde; web güvenliği, Iphone Güvenliği, Hackerlar’ın bakış açısı, kurum / şirket personelinden kaynaklanan ihlaller gibi bilgi güvenliği konularında spesifik sunumlar ve tartışmalar yapılacak.

Bilgi güvenliğinin açılımları niteliğinde olan konular ise panel formatında alanında uzman teknik uzmanlar, emniyetçiler ve hukukçular tarafından irdelenecektir. Devletlere ve bireylere yönelen Siber Tehditlere karşı, diğer ülkelerde ve Türkiye’deki uygulama örnekleri ele alınacaktır.

Konferansın ikinci gününde, bilgi güvenliğinin hukuk alanında karşılığını teşkil eden veri koruması konusu, bilgi güvenliği ile olan ilişkisi ve tıbbi istihbarat, cloud computing, yeni nesil iletişim teknolojileri, uluslararası düzenlemeler ve uygulamalar ışığında değerlendirilecektir. Diğer panellerde, kayıtlı elektronik posta, bilişim suçları, 5651 Sayılı Kanun ve bilgi güvenliği açısından durum tespiti yapılarak çözüm önerileri sunulacaktır. Ayrıca tüm beyaz şapkalı hacker’ların davetli olduğu “Capture The Flag” yarışması konferansın ikinci gününde meraklılarına açık olacaktır.

ISTSEC 2009′un, bilgi güvenliği uzmanlarının, hacker’ların, bilgi güvenliğine meraklı olan herkesin, bilişim teknolojisi hukukçuları başta olmak üzere tüm hukukçuların, güvenlik güçlerinin ve bireylerin katılması gereken bir etkinlik olduğunu belirtmekte fayda var.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Grubu ile İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi ve Bilgi Güvenliği Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ISTSEC ‘09 Konferansı 12-13 Aralık 2009 tarihlerinde; İstanbul Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Katılımın ücretsiz olduğu konferansın ayrıntılı bilgilerine ve programına, www.istsec.org sitesinden ulaşılabilecek.

Tags:

2 Comments

  • McKrees Frontier RAM

    inet XIV. Türkiye’de İnternet Konferansı da aynı günler 12-13 Aralık 2009
    Bilgi Üniversitesi, Dolapdere’de değil mi?

  • IstSec konferansi Dolapdere kampüsünde degil, Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampüsü’nde yapılacak.

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
phd dissertation help thesis helper essay writing speech buy a essay personal statement services