Erişim Engelleme 28/10/2009 00:01

“Türk Telekom’a kafam girsin” kampanyası site kapattırdı.

telekoma_kafam_girsin

Yüksek fiyata düşük hızda bağlantı sunan Türk Telekom’u eleştirmek için internet kullanıcıları tarafından başlatılan “Türk Telekom’a kafam girsin” kampanyası hakkında yazılar bulunduğu gerekçesiyle, aralarında buzcevheri.com, oyuncehennemi.com, sabote.com ve tahribat.com sitelerinin bulunduğu 13 siteye, Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 15.10.2009 tarih ve 2009/290 sayılı kararı gereği erişim engelleme kararı verildi. (Son gelen bilgilere göre, lafmacun.org, wardom.org, uludagsozluk.com ve frpclub.itu.edu.tr sitelerinin dilekçede yer almasına rağmen TT avukatlarınca erişim engelleme taleplerinden vazgeçildiği öğrenildi)

Cyber Right sitesinden kamuoyuna duyurulan haberde, Türk Telekom’un dava sebebinin hakaret olduğu, davanın duruşmasının ise 8 Aralık tarihinde yapılacağı bildirildi.

Erişime engellenen sitelerin bir çoğu, içeriği kullanıcı tarafından oluşturulan ve Web 2.0 tarzı denilen forum siteleri. Bu tarz siteler, 5651 sayılı kanuna göre “yer sağlayıcı” sıfatına sahip. Bilindiği üzere, yer sağlayıcıların hukuka aykırı içerikten dolayı sorumluluğu yok. Yer sağlayıcılar, hukuka aykırı içerikten haberdar edildiklerinde ve teknik olarak hukuka aykırı içeriği engelleme olanağı bulunduğu takdirde sorumlu olabiliyorlar. Zira, kullanıcılar tarafından günde binlerce içerik girilen bu sitelerin, girilmiş olan içerikleri denetleme imkanı nerdeyse olanaksız.

Aslında, 5651 sayılı yasanın 9. maddesinde, hukuka aykırı içeriklerin kaldırılmasında izlenmesi gereken usul belli. Bu maddeye göre, hukuka aykırı içerikten rahatsız olan gerçek ve tüzel kişiler, cevap hakkının kullanılmasını ve içeriğin kaldırılmasını hem yer sağlayıcıdan, hem de içerik sağlayıcıdan isteyebiliyor. Bu isteği karşılanmadığı takdirde Sulh Ceza Mahkemesi’nden karar alabiliyor. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında, tüm site hakkında değil, sadece hukuka aykırı bulunan içerik hakkında karar veriliyor.

Erişim engelleme kararının uygulanmasında ise bir gariplik dikkati çekiyor. Erişimi engellenen sitelere “www” ibaresi kullanmadan girildiği takdirde, sitelere ulaşılabiliyor. Örneğin, http://www.oyuncehennemi.com yerine http://oyuncehennemi.com yazıldığında siteye engelsiz ulaşılabiliyor.

Türk Telekom’un fiyat politikası, daha önce çeşitli kampanyalarca eleştirilmiş, hatta bu durumu ti’ye alan bazı videolar da yayınlanmıştı. Bu videolardan birisine buradan ulaşabilirsiniz.

Hemen belirtelim, kampanyanın ev sahibi site hakkında erişim engelleme kararı yok. Kampanyanın ev sahibi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

telekom_fiyat

Tags:

17 Comments

 • Koskoca Türk Telekom, google’da “bize kimin kafası giriyor” şeklinde aratıp, çıkan ilk 16-17 adet site hakkında kapatma davası açıyor… Fakat avukatlarda işin kolayına kaçıyor olacak ki, Worldpress, Blogspot tarzı sitelere dokunmuyorlar, Ekşisözlüğe de karışmıyorlar… Kendilerini rencide ettiğimizi düşünen avukatlar, her tarafta yazan iletişim maillerimizi kullanmak gerekisinimi bile duymuyorlar, kanuna aykırı olduğunu bile bile gidip öncelikle bizimle iletişime geçmeleri gerekirken mahkemeye veriyorlar…

  Muhtemelen gördüğü en teknolojik alet 1952 model bir taktilo olan ve bilişim kanunun sayısından bi haber olan hakim bey, Mİllete kafanızı sokuyormuşsunuz gidin başımdan, mahkeme günü gelin diyor başka birşey demiyor…

  Zavallı Türkiyem…

 • CihanDAR

  rene sen kafanı ağrıtma hocam bu konuda telekomun ne olduğunu herkes biliyor
  sen giderde özelleştirirsen senin benim ekmek paramla bize dava açar mahkemeyede verir her türlü şeyide yapar
  Sonumuz hayrola

 • Türktelekom yetkilileri, avukatları oturup site site kimin kafası neremizde diye bakacaklarına şu en kötü interneti en pahallı fiyata satmaya bir çözüm bulsunlar.Hadi fiyatını geçtim, şu fiyatları biraz daha kaliteli birşeyler yapsalar çok mu problem yaratacak ?

  Bizim ülkede internette msn bile bilmeyen hakimlere bilişim davraları mı götürüyorlar napıyorlar anlamadım ki..

 • TTnet e her ay düzenle faturamızı yatırıyoruz !
  Hadi bağlantı sorunlarımız var bişi diyemiyoruz !
  Şikayet dilekcesi yazıp gönderiyoruz !
  Hangi birine cevap geliyor ? hiç birine
  Neden Hizmet anlayışınız böyle demek ki
  + Telekom bu kadar hukuka düşkünse

  “Her halikarda bu erişim engelleme kararı hukuka aykırı ve tamamen sansür amaçlıdır. Internet kullanıcılarının Türk Telekom’un ücretlendirme politikasını sert dille protesto etmeleri erişim engelleme ve sansür yoluyla ENGELLENEMEZ.”

  Aldığınız paranın lütfen biraz hakkını verin. Sitemlerimizi ! Boş Görmeyin ..

 • eğer bi adaletsizlik varsa bu durumda birilerinin dur demesi gerek.. ayrımcılık var resmen.. madem dava açılıyor konusu geçen bütün sitelere açılsın..

 • nonymous

  Telekomun önce şunu düşünmesi gerekir: insanların kafası neden superonline’a, turkcell’e ve vodafone’a girmezken telekom’a giriyor? Acaba bunda telekom’un bir katkısı olabilir mi? ve Musteri memnuniyeti mi? o da ne…….

 • iyi olmuş kapattıkları az bile terbiyesizliğin lüzumu yok edebini bilsin insanlar hak var hukuk var böyle katlanırlar sonuçlarına hakaret etme hakkına kimse sahip değil bu ülkede hala anlamadı millet.türk telekomu destekliyorum

 • Telekom iyidir,candır kandır.Böle iyi iyi.Sıkıntı yaratmayın daha fazla.

 • Telekom yakında çökecek zaten haklı davamıza her türlü her yerde devam edeceğim

  bu kampanyayı başlatanların başında ben geliyorum her yerdede telekomun zırvalıklarını anlatacam herkez bilinçlensin

  milyon dolarları cem yılmaza akıtsınlar 3 reklam için hizmete gelince 0 sonra telekom haklı hakaret ediliyor vs.vs

  az bile yapıyoruz şu tabloya baksınlar yukarda ne demek istendigi gayet ne açıklanıyor zaten

  saygılarımla

  namesnes

 • İşin ilginç yanı “Telekoma kafam Girsin” sloganını Türk Telekom’un sahiplenmiş olması. Oysa ki kampanya sitesinde ne Türk Telekom’un adı ne de görseli mevcut. Bu kurumsal sahiplenmeden dolayı Türk Telekom’u kutluyorum. +rep

 • hehe çok güldüm yorumlara, telekomakafamgirsin.com bir kamuoyu açıklaması yapmış gayet yerinde olmuş

 • yapmayın çocuklar acıttınız bizi :)

 • işin ilginç yanı avukatların verdiği dilekçede 5651′in adı bile geçmemiş ve açılan davada 5651′den söz bile edilmemiş? Hakim bey uyuyor muydu anlayamadım? adam 5651′in 9.maddesince uyarması gereken site hakkında direkt olarak dava açıyor daha sonra hakim 5651′i görmezden gelerek ismi geçen siteyi kapatma kararı alıyor. ne yazık ki ban atılan birçok site de bugün bu konumda… telekom siteleri kapatmak için artık mahkeme kararına bile bakmaksızın açtığı 2 tane ihbar sitesiyle insanları sürekli mağdur ederek ilgili kanunu görmezden geliyor. acilen devletin telekoma müdahale etmesi lazım…

 • kenan diyor ki:
  30/10/2009, 00:41 iyi olmuş kapattıkları az bile terbiyesizliğin lüzumu yok edebini bilsin insanlar hak var hukuk var böyle katlanırlar sonuçlarına hakaret etme hakkına kimse sahip değil bu ülkede hala anlamadı millet.türk telekomu destekliyorum

  Sanada Kafamız Girsin Biz Bilmiyorduk Hukuk Var Kanun Var

 • kenan diyor ki:
  30/10/2009, 00:41 iyi olmuş kapattıkları az bile terbiyesizliğin lüzumu yok edebini bilsin insanlar hak var hukuk var böyle katlanırlar sonuçlarına hakaret etme hakkına kimse sahip değil bu ülkede hala anlamadı millet.türk telekomu destekliyorum
  Sanada Kafamız Girsin Biz Bilmiyorduk Hukuk Var Kanun Var

  aynen ona da kafamız girsin

 • frozeneer

  arkadaşlar zannedersem aramızda akp zihniyetli polyanna’cılar var. ilk evvela o kenan ve recep başkan denen mendeburlar, hiç bilgisayarınıuzda hız testini ölçtünüz mü internet hızı. ölçtüğünüzde siz yüksek bir hız almış olmanıza ragmen hızınızda olmaması gereken bir sıkıntı voldu mu? 8 megabit internet derken 3 megabite şükür diyebildiniz mi?

  diyemediyseniz siktirin gidin burdan. ben bugün internet hızımı ölçtüm. 8 megabit internet hızım bugün bana 64k hız gösterdi. gidin simdi bunu o nurcu amcalarınıza ve o kafamı deliler gibi sokup paspas cektiğim ttnet’e iletin. kafamı ancak benim ve benim gibi mağdur kullanıcıların internetinde sorunlar düzelirse çıkarırı. terbiyesizliğin lüzumu yok.

  bu kampanyaı kim ortaya cıkardıysa destekliyorum ve kim bize kafa sokuyor diye tırım tırım aranan ttnete bir haykırıs gonderiyorum:
  TELEKOM’A KAFAM GIRSIN!!

 • Şöyle dönüp bir bakıyorumda çok da fazla şey değişmedi.Hatta daha kötüye gidiyoruz.

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

 •  
essay on morals homework help center buy essay without getting caught ghostwriter uk where can i buy a business plan