Bilgi Teknolojileri 22/10/2009 11:46

Elektronik faturadan yılda 3 milyon dolarlık tasarruf

Uluslararası Finansal Yönetim Enstitüsü’nün düzenlediği “Finansal Süreçlerde Etkinliğin ve Verimliliğin Artan Önemi” konulu panelde konuşan UFE Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Philip Morris Türkiye Finans, Bilişim Hizmetleri ve İdari İşler Direktörü Taner Kerman, bir çok uygulamada kullanılebilecek elektronik imza ve elektronik fatura uygulamasının ekonomik getirilerinin yanı sıra, hız ve pratiklik sağladığını ve taklitleri engellediğini belirtti.

Toplantıda konuşan UFE Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kerman, kayıtdışılığı önlemede önemli bir katkı sağlayacak olan e-fatura sisteminin Şubat 2008 yılından bu yana 6 firmada pilot olarak devam ettiğini bildirdi. Kerman, bu uygulama sayesinde şirketlerin 719 milyon adet fatura basımından tasarruf ettiğine dikkat çekerek, bunun parasal büyüklüğünün yaklaşık 3 milyon dolar olduğunu söyledi. Yeni e-fatura sisteminin farklı sektörlerde uygulanabilir hale gelmesiyle, bu rakamın da artacağına değinen Kerman,hızlı tüketim malları sektöründen örnek vererek, Türkiye çapındaki 150 bin bakkalın yılda yaklaşık 135 milyon adet kağıt tasarrufu yapabileceğini ifade etti.

Kağıda basılı faturaların şekil ve şartlarını düzenleyen Vergi Usul Kanunu’nun 1961 yılında yasalaşmasının ardından tam 48 yıl sonra elektronik faturaya geçiş yapılmasını büyük bir adım olarak yorumlayan Kerman, yeni sistemin finansal çevrelere çağdaş, çevreci ve etkin bir alternatif olacağına inandığını kaydetti. Taner Kerman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elektronik imza, yasalarımıza göre hukuki olarak kanunların merasimi veya üçüncü şahısların şahitliğini gerektirdiği evlilik, veraset ve intikal, emlak alım satımı gibi işlemler hariç ıslak imzanın geçerli olduğu her alanda kullanılabiliyor. Örneğin, işletmelerin bankacılık işlemlerinde e-imza kullanmaları evrak fakslama ve orijinal belgeleri bankaya ulaştırma masraflarını ortadan kaldırıyor, hız sağlıyor, imza yetkililerinin bulunduğu herhangi bir yerden onay verebilmelerini olanaklı kılıyor ve en önemlisi taklit edilebilmesi mümkün olmadığı için suistimal riskini ortadan kaldırıp iç kontrolleri güçlendiriyor.”

Haberin tam metnine Star Gündem sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
professional quality custom essays delivered i will do my homework assignment management accounting cheap custom writing service professional essay writers for hire