E-Ticaret,Yabancı Mahkeme Kararları 09/10/2009 00:21

Ebay’e sahtecilik ve işportacılık suçlaması…

LouisVuitton_Fake

Stj. Av. Serhat Koç

Louis Vuitton tarafından ikinci kez dava edilen çevrimiçi açık artırma sitesi eBay bu seferlik ucuz kutuldu: Paris Mahkemesi, eBay’e 80,000 avroluk ceza kesti.

Louis Vuitton, Givenchy, Fendi, Emilio Pucci ve Marc Jacobs markalarına sahip olan dünyanın en büyük lüks grup şirketi LVMH imparatorluğunun sadece belli kanallarda satılabilen eBay’in Christian Dior, Kenzo, Givenchy ve Guerlain marka parfümlerinin eBay üzerinde yasadışı olarak satıldığına mahkeme kararıyla hükmolundu. LVMH tarafına göre: “eBay’in satıcılar ve alıcılar arasında bir problem olduğu taktirde araya girmek gibi bir politika ve prosedüre sahip İnternet sitelerinde satılan her bir ürün bazında direkt olarak kar ediyorlar. Bugüne kadar silah, porno ürünler, uyuşturucu ve ilaç satışını engelleyebildiler. Bunu da yapabilirler ancak sadece yapmamayı seçtiler ve bütün yükü tescilli markaların sırtına yüklediler, burada telif hakları zarar görüyor”

Bundan önceki davada aynı sebepten 40 milyon euro (87 milyon TL) ceza ödemeye mahkum edilen eBay, bu seferlik daha ucuza kurtulmuş oldu. Tiffany & Co ve L’Oreal gibi diğer lüks markalar da eBay’e bu konuda dava açmışlardı. Fakat istemeyerek de olsa(!) satışına aracılık ettiği sahte ürünler yüzünden bir kez daha davalı konuma düşüp, cezaya çarptırılan site hala her gün sayısız eşyanın el değiştirmeye devam ettiği en büyük çevrimiçi açık artırma sitesi olarak internette faaliyetine devam ediyor. Bununla birlikte, eBay üzerinden sahte mal satışıyla ilgili pek çok dava açılmış durumda: yeni cezalar gündemde gibi gözüküyor. Ayrıca bundan sonra aynı suçun tekrarlaması halinde eBay her satış için 1000 euro (2190 TL) daha ceza ödeyecek.

Taklitçilik hususundaki pek çok davada, eBay ve Google gibi firmalar, fikri mülkiyet ihlallerini tam anlamıyla yüzde yüz olarak takip etmenin asla uygulanamayacağını savunuyorlar. Buna karşılık lüks mallar üreten firmalar ise, internetteki komisyoncu şirketlerin sitelerinde reklamı yapılan ticari marka olan ürünler konusunda daha fazla denetim uygulanması gerektiğini ifade ediyorlar.

Türkiye’de de Gittigidiyor sitesinde birçok ünlü markanın ürünleri satılıyor. 2.000 dolarlık çantaları 150-200 dolara bulmanız mümkün. Gittigidiyor üyelik kaydı sırasında yapmış olduğu sözleşmeyle sahte ürün satışlarını yasaklıyor ve sahte ürün satışlarından doğabilecek hukuki sorumluluğun satıcıya ait olduğunu belirtiyor.

Peki, hukuken sorumluluğun satıcıya ait olduğu doğru mu? Burada, iyiniyet unusuruna dikkat etmek gerekir. Günde sadece bir kaç ürün satılan bir sitede, site sahibi sorumluluktan kurtulamaz. Çünkü, satılan malları kontrol edebilmelidir. Ancak, Gittigidiyor gibi bir site için bunu söylemek imkansız. Nitekim, bazı günler beş bin adet ürün satılan sitenin taklit ürünleri bilmesi ve takip etmesi beklenemez.

Kaynak:
http://money.cnn.com/news/newsfeeds/articles/reuters/MTFH32641_2009-09-19_00-32-49_N18160811.htm , Alexandria Sage

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
need someone to write my assignments need someone to write my assignments ghostwriter uk narrative essay for pa school bbc book report writing best argumentative essays