Av. Burcu Erdoğan 12/10/2009 17:55

Back Link’lerin Hack Link olması ve Kek Link’ler

backlinks1
Av. Burcu Erdoğan

Sitelerin gösterim sayıları ve verilen linklerin sayılarına göre “Google” sitelere belli bir değer sistemi getirmiş ve bunu “pagerank” olarak adlandırılmıştır. Sitelerin “Pagerank’i ne kadar yüksek ise, arama motorlarında o kadar üst sıralarda çıkmakta ve gösterim sayıları bu şekilde daha da artmaktadır.

“Pagerank” değerlerinin verilmesinde uygulanan kriter, o siteye başka siteler tarafından verilen linklerin çok olmasıdır.. Tabi ki otomatik bir sisteme tabi olarak verilen puanlama sebebi ile kaliteli olsun ya da olmasın, bir çok site hileli eylemleri ile Page Rank’lerini yükseltmekdeydiler. “Google” buna karşı kendi içinde önlemler almış ve “google botları” siteler içerisinde gezerek sitenin yaşı, güncellenme aralıkları, hatasız kodlama,anahtar kelime sayısı,içeriklerinin özgünlüğü gibi kriterler ile puanlayarak kendi içerisinde bir sıralama yapmaya başlamıştır. Bu şekilde Page Rank’i belirlerken verilen linklerin çokluğundan ziyade, linkin geldiği sitenin değerini de “Page Rank” uygulamasında hesaba katarak ilgisiz “backlink” uygulamasından puan alınmasını da zorlaştırmıştır.

“Backlink” olarak adlandırılan sistem, başka bir siteye verilen link ile sitenin değerinin artırılmasıdır. Eğer link verilen sitenin Page Rank’i ne kadar yüksek ise, arama motorunun da sizin sitenize vereceği değer de o kadar yükselmektedir. Çünkü bu mantıkta, değeri olan bir sitenin sizin linkinizi barındırması, sizin sitenizin de değerinin olduğunun bir göstergesidir. Bundan dolayı da “backlink”, Page Rank’in artmasında en önemli kriterlerden biridir.

Tabi ki, bütün bunların sonucunda bu değerlemeyi yapan sistemin bir yazılım ve makinadan ibaret olmasından dolayı, değerli olan sitelere verilen reklamlar ve bundan elde edilecek gelir “Backlink” lerin kötü niyetle kullanılması sonucunu doğurmuş ve sitelerin açıklarından faydalanarak site sahibinin rızası dışında kodlar eklenerek menfaat sağlanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde rıza dışı yapılan bu backlinklere “ HACKLİNK” adı verilerek pazarlamaya başlanılmıştır.

“Hacklink” Ne demektir? “Web sitesinin yetkilisinin haberi olmadan site içerisine başka bir sitenin kodların yerleştirilmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Türk forumlarında rastlanan ve satılık olarak çıkan “hacklink”lerin çoğu Page Rank’i yüksek olan ve yabancı ülkere ait olan kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Ancak bunun cezai boyutlarını bilmediklerinden olsa gerek, hatta hacklink olarak yerleştirilen kodun ulaştığı site açıkça ortada olmasına rağmen, bir çok forum sitesinde bu kodlar satılmakta ve pazarlıkları yapılmaktadır.

Ancak İşin Hukuki Boyutu masum bir hileden ibaret değildir. Hukuka aykırı olarak Sitesine kod yerleştirilen site sahibi açısından baktığınız zaman; sisteme kod yerleştirme işini yapan kişi, Rıza dışı olarak başkasına ait bilişim sistemine girme ve veri yerleştirme, yani Türk Ceza Kanunu’nun 244/2 Maddesi’ninde belirtilen suçu işlemektedir.

“(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ancak bu veri yerleştirmeden dolayı bir menfaat sağlanmış ise arama motorlarında üst sırada çıkmak ve gösterim sayılarının artması sağlanmışsa, bu durumda:

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Yukarıda sayılan maddelerden de görüldüğü üzere, basit bir hile yapıldığı düşünülse bile, bu eylemin sonucu 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve para cezasıdır.

İşin reklam boyutu ve gösterim sayısı üzerinden para veren kurum açısından düşünüldüğü zaman “dolandırıcılık” eyleminin unsurlarını görmek de mümkündür.

“HACKLİNK” eyleminin arama motorlar tarafından fark edildiği durumlarda, sitesine rıza dışı kod yerleştirilen siteler mağdur durumuna düşmektedir ve bundan dolayı arama motorları listelerinden yasaklanmakta ya da değerleri düşürülmektedir. Bu durum karşısında site sahipleri kusurlu olmadıklarını ve rıza dışı kodların eklendiğini ispat edene kadar da mağdur durumda kalmaktadır. Böyle bir vakada, site sahiplerinin yoksun kalınan kârları ve itibarlarının zedelenmesinden dolayı isteyebilecekleri tazminatları da unutulmamalıdır.

Bu eylemlerin cazip hale gelmemesi için “arama motorları” sitelerin değerleme sistemlerini sürekli olarak güncellemektedir. “Trustrank” (güvenilir sitelerinin belirlenmesi ve bunlardan alınan link çıkışlarına verilen puan) gibi yöntemler ile kalitesiz ve ilgisiz “backlink” yapan sitelerin suistimal yapmaları da engellenmektedir. Buna rağmen bu tür linkleri alanlarda “Kek Link” olarak nitelendirilebilir. Çünkü, sitesi için gerekli önlemleri almayanlar, ancak Kek Link olarak izah edilebilir.

Arama motorları, bu sitelerin yerleştirildiği sitelere yaptırım uygulamak yerine “link”lerin gittiği sitelere yaptırım uyguladıkları takdirde, sonucun daha adaletli olacağı ve bu eylemlerin da azalacağı ortadadır.

Yapılan bu hileli davranışlardan menfaat elde etmeyi beklerken tam tersi olarak sitenizin değerinin düşmesiyle birlikte, hapis cezası ve para cezaları ile karşılaşılacağı unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, “Hack Link” eylemini yapanlar, bu linkleri satanlar ve bu linkleri alan “Kek Linkler, bu işin cezai ve hukuki yaptırımlardan birlikte sorumludurlar.

Tags:

29 Comments

 • Teşekkürler… Güzel bir bilgi olmuş

 • tebrikler demek kek link he ne iş yaaa

 • oto kiralama

  Valla bu suçtan dolayı cezalandırılan kimseleri göremedik . .

 • sacmalik gercekten isin icinde olmayan insanların haber yayınlaması 1. sacmalık .

  Herhangi bir sitede baska bir sitenin link i gecebilir bunu oraya kimin yazdığını kimse ama hiç kimse ispatlıyamaz . Türkiyedeki siteler için konuşucak olursak bu yasa geçerli olabilir site sahibi yazmadığını iddaa eder yazılan link adresi şikayet edilir peki onu oraya link adresinin sahibimi yazdı ??? ozaman polisin yakalamasını istediğimiz bir adresi yazalım sahibi içeri girsin ?? hiçbir şeyin ineternet dünyasında kanıtının olmadığını herkes bilsin .

  + Yurt dışındaki backlinkler içinse bu durum da yasa işlemez bu durumda yurt dışındaki yasaları bağlar …

  o yüzden işin incelikleri vs olaylarını bilmeden yorum yapmak konuşmak yazı yazmak boş.. ben kimim ben herkesi yukardan izleyen bir vatandaşım :)

 • Hakan,

  Herşeyi herkesten sakladığını sanma farkında olmadığın şeyi sadece sen görmüyorsun =) aslında sen yukarda değil, henüz ortadasın senide yukardan izleyenler vardır elbet =).

  Dünya’da ki allah’ın sunduğu kusursuz denge kanuna insanlar uymak için varlar bu red eden veya kabul etmeyenler allah’ın dengesinide baş rol alırlar.

  Adama yukarda 2 destan makale yaz sen hiç birini anlayamamışsın bir daha oku :)

 • Araba Oyunları

  Ben şimdi buraya ismime araba oyunları yazıp site linkimi verdim peki bu yasalara aykırımı sonuçta linkim burda yayınlanacak bunu ben değil bana gıcık biriside yapabilirdi eee gıcık adamlar gıcık kaptıklarını içerimi tıktıracaklar şimdi :S

 • muzik dinle

  tesekkurler

 • Av.Burcu Erdoğan

  Araba oyunları; Bu yazıda anlatılanlar açık site adresi verilenler yada önerilen siteler ile ilgili deği, ancak keylere yazılan ve site sahibinin görmediği ancak araştırırsa görebileceği yerlere yüklenen linklerden bahsediyoruz.Buraya açıkça yazdıgında bu reklama girer ,site sahibi olarak istemez isek kaldırız.Ancak site içinde bir açık bulup bunu eklersen o zaman karşı karşıya geliriz :) Sizin verdiğiniz örnekte izinsiz kod yüklemek yok.

 • Serhat Ekim

  Millet bu konuyu bile bariz link manyağı yapmış…

  Helal olsun bu turk webmasterlarına :)

  Bu potansiyel bizim arkadaşlarımızda varken bu piyasa bitmez :)

 • Yasak olsa ne olacak ki adamalar gene yapıyor :)

 • teşekkürler güzel açıklama olmuş. ancak yapanlar hala var malesef.

 • güzellik

  teşekkürler. güzel paylaşım

 • valla şimdi bende konuyu okudum da harbinden 2-3 arkadaş var doğruyu söyleyen bu bizim ortamda sen bunu yapmışın demek interneti yeniden oluşturmak kadar zor gibi çünkü kanıt sunacağın şeyi bulmak için bazıları bilirler, ilk olarak “log” ları tesbit etmek lazım ee sen zaten o konuda bilgi sahibiysen hani hack olaylarına düşmessin e sahibi degilsen kanıtta sunamassın kısır döngü işte..

 • arnavutköyde satılık arsa

  bence çok güzel olmuş en azından anlının hakkı ile sitelerini bir yere getirenler ugraşlarına deyer diyer kolaycılar ise atılır güzel

 • hacklinkleri şikayet etmek için araştırma yaparken bu yazıyıda okudum hakan isimli arakadaşın 07/11/2009 arkadaşın yazdıklarına bir soru ile cevap vermek istiyorum.

  Oğlum sen hiç uluslar arası hukuk denen birşey duymadın mı?

 • Merhaba Bende web sitesi hackleyerek Chield porn die gizli baclink eklemekteyim. bu yasanın hangi yasaya haykırı olduğunu ögrenebilirmiyim ?

 • cast ajans

  teşekürler

 • asansör

  teşekkürler arkadaşlar.

 • Ömer Coşkun

  Çok güzel yazmışsınız başarılar dilerim.

 • Evet şuanda bende bir link ekleyerek konunuza dahil oldum. hacklink yapan kişi aynı yere google linkide yazabilir bu linki google yazmadığı halde onun ceza alması gerektiğini düzenleyen ilgili kanunumuzun maddesini ya düzeltmeliler yada bunun ispatının olmadığının çok iyi analiz etmelisiniz.

  Ayrıca ilahi adalette böyle link atmanın bir yaptırımı olacağını ima eden ve hayıflanan arkadaşıma kocaman Birr YUHHHH çekiyorum :D

 • Son yorum vede son 5. yorum beni adeta gülme krizine tuttu. E hani bunlara cevaplar nerede? :D

 • O kadar yanlış ifadeler var ki. Hani görende heryere link ekleyeyim sitem üst sıralara çıksın mantığını benimseyecek. Yada pr ne kadar yüksekse o kadar üst sırada olurum. Bunun bazı kriterleri var hocam! Hacklink`e gelince son yıllarda önü alınamaz bir suç haline geldi bu işten zarar gören en başta biz seo uzmanları oldu. Önüne geçilebilirse ne mutlu size..

 • Merhaba yazılanları açıklamayı kanunu maddesini hepsini çok güzel anladımda şu konuda beni aydınlatırmısınız.

  Mini book çok ucuz şimdi gittik aldık hatta wifi nin ücretsiz verildiği bir yerden linkleri ekledik sevmediğimiz bir firma adına 100 lerce link ekledik. sonrada bizzat kendimiz şikayetci olduk. Hadi buyrun çıkın işin içinden şimdi.

  NOT : Bu işlemleri yapmadan önce minibook u ikinci el alıyoruz faturasız vs vs işletim sistemini korsan kuruyoruz hiçbir şekilde iz bırakmıyoruz 1 defa kullanıyoruz kendi hesaplarımıza asla erişim sağlamıyoruz kısacası tüm izlenme takip edilmelerden kaçıyoruz ücretsiz bir wifi ağı kullanıyoruz işimiz bitince minibook u imha ediyoruz yakıyoruz kırıyoruz asit döküyoruz falan filan. eeeE.e. hani bunun neresinde şimdi adelet ?

 • Abdullah

  Burcu hanım bu konuda size başvursak bu işlemi yapan ve yaptıranlarında tüm bilgilerini size sunsak ibreti alem için 3-5 ini içeri tıktırma konusunda yardımınız olurmu acaba ?

 • Bir konuda yazı yazmadan önce daha fazla araştırma yapın ki komik duruma düşmeyin. Tamamen saçma bir yazı olmuş ve sadece acemi kişileri caydırma amacı güdüyor. Hacklink bu zamanda önüne geçilemeyen bir teknik halinde. Hiç bir cezai yaptırımı da yok!!!

  Şu an arama motorlarında (özellikle googleda) ilk sayfada bulunan sektörel yada diğer türdeki sitelerin %80 i hacklink kullanmışlardır, bunu çözmek zor değildir, backlink sorgulama sistemleriyle

 • tşkler bilgiler için. sitemde de hacklink var ama bulamıyorum hangi dosyada olduğunu.

 • gercekden bu bilgileden faydalanmak istiyoruz ama tam olarak bir türlü istedim aradım bilgiyi bulmuş deilim google neresine baksam hep aynı konular dunup dolaşiyor iyi bilen biri yokmu ya ?

 • Av. Burcu Erdoğan yazmışsa bu konuyu bilgiler tamamen yanlış email adresim ile dönüş sağlanırsa kendilerini bilgilendirebilirim. google bunu hacklink sayacak bir algoritma çok rahat yapabilir ama mantık olarak yanlış çalışmış olur. ama bu yazıda google indexlenmek için yazılmışsa onu bilmem.

 • işleyebilirliği tartışılacak bir durum. Arkadaşların dediğine katılıyorum. Gıcıklık yapmak adına başka biride yapabilir. Derseniz ki log var ip alınır onunda çözümü proxy yada bot olarak arkadaşını hackleme.. sıkıntılı bir durum

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

 •  
write my persuasive paper essay on the ecomony and the enviroment personal statement essay for college admission buy a essay my admission essay discount code