Erişim Engelleme 22/09/2009 23:17

MySpace.com ve Last.fm ile birlikte engellenen site sayısı 6 bine yaklaştı.

erişim engellemeErişim egelleme kararları son olarak, aralarında Last.fm ve MySpace.com’un da bulunduğu 100 kadar siteye uygulandı. Erişim engellemeler, MÜYAP’ın şikayeti üzerine gerçekleşti.

Kişilik haklarına saldırı, pornografi, kumar, fuhuş gibi bazı suçların önlenmesi ve fikri hakların ihlali nedenleriyle bugüne kadar 6 bine yakın site erişime kapatıldı. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz’in yayınladığı raporda, sadece YouTube hakkında ayrı ayrı onlarca kapatma kararı olduğu vurgulandı.

Yaman Akdeniz, kendi sitesi Cyber-Rights.org‘da yayınlanan raporunda, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un Kasım 2007’de yürürlüğe girmesinden bu yana, YouTube, Geocities, DailyMotion, WordPress, Google Groups, ve Google Sites dahil olmak üzere bir çok web sitesinin mahkemeler ve TİB tarafından verilen idari engelleme kararları ile erişime kapatıldığını ve halen de kapatılmaya devam edildiğini vurguladı.

Yaman Akdeniz, TİB‘in resmi olarak Mayıs 2009′dan beri erişim engelleme istatistiklerinini yayımlamadığını, TİB’in “istatistik yayınlamanın ilgili hiç bir kimseye pek bir faydası olmadığı” şeklindeki görüşünün açıklık ve şeffaflık ilkesine uygun olmadığını, bu istatistiklerin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini ileri sürerek, yayımlanmama kararı geriye atılmış bir adım olduğunu belirtti.

Sivil bir girişim olan EngelliWeb.com sitesinde de erişimi engellenmiş sitelerin genel bir listesi görülebiliyor. Bugüne kadar, internet kamuoyu tarafından bildirilen 4196 tane sitenin listesi alfabetik olarak bu siteden izlenebiliyor.

Tags:

2 Comments

  • muhtesem bı haber daha myspace acılmıs arkadaslar bugunu beklıyodum yahu

  • bu olaya cok sevındım acılcagına ınanıyodum gercekten uzun surmedı fazla myspaceımız acıldı

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
term paper assistance buy college essays cheap college academic essays write a comparative essay homework help economics