Av. Serhat Koç,Bilişim Suçları,Zincirleme E.Postalar: Danone ve LcWaikiki 06/09/2009 21:04

Asparagas e.posta zincirlerinden dolayı SUÇLU olabilirsiniz.

Stj. Av. Serhat Koç – (Baştarafı Sayfa 1, 2, 3 ve 4′te)

İNTERNETİ KULLANMAK! SİZİN DE ELİNİZDE

Şirketler, ilan verebilir, basın toplantısı düzenleyebilir ama bununla da yetinmemeleri, saldırıların başladığı internette de cevap vermeleri şart. Mesela Teksaslı Jeff Jarvis, bilgisayar devi Dell’de gördüğü muameleyi eleştirmek için blog sitesinde “Dell-Hell (Dell Cehennemi) Müşteri Hizmetleri” diye bir köşe açtı. Dell-Hell kelimesi kısa zamanda bir slogana dönüştü. Dell bununla mücadeleye başladı. Ama bir yandan da şirketin kendi blog yazarları, iddiayı ortaya atan Jeff Jarvis’e ulaştılar ve onu ikna ettiler. Öyle ki sonunda Jarvis, gözündeki Dell imajının tamamen değiştiğini açıkladı.

Bursa’da hakkında yine “Leyla Zana satın aldı” dedikodusu çıkarılan, hatta bu nedenle yağmalanan yerel market zinciri Şaypa, internetteki mücadeleyi başarıyla sürdürüyor. Herhangi bir forumda şirket hakkında bu iddia gündeme geldiğinde, hemen o foruma bir açıklama gönderiyorlar. “Sayın moderatör ve site üyeleri” diye başlayan açıklamada iddianın iftiradan ibaret olduğu söyleniyor, şirketin ortakları açıklanıyor ve “Şirketimiz, perakende sektöründeki geçmişi 80 yıl öncesine dayanan, ülkesine ve yasalarına bağlı kişilerce idare edilen bir aile şirketidir” deniliyor. Böylece hiç değilse forumlara giren kişiler iftirayı okumakla yetinmiyor, doğru bilgiyi de almış oluyorlar.

EN SAÇMA İDDİALAR BİLE RESMİ AĞIZLARCA CEVAPLANMALI

Sadece Türkiye’de değil dünya çapında internet saldırısına maruz kalan firmaların başında ise Coca-Cola geliyor. Şirket hakkında o kadar çok iddia var ki, firmanın uluslararası web sitesinde bu konuya özel “Cola hakkındaki dedikodular ve gerçekler” başlıklı bir sayfa bile var. Burada Coca-Cola’nın sahibinin Yahudi olmadığı, şirketin farklı din ve etnik kökenlerden birçok hissedarının olduğu belirtiliyor. İsrail’e para akıttıkları, ürünlerine domuz ürünleri kattıkları gibi iftiralara da buradan cevap veriliyor. “Coca Cola fabrikalarını teröristler ele geçirdi, şişelere zehir damlattı”, “Cola’nın ardından mentollü sakız çiğneyen ölüyor”, “Cola tuvalet temizliğinde veya pas lekesi çıkarmakta deterjandan daha etkili” gibi yaratıcı(!) dedikodular da var. Şirket, bunlara kim inanır ki deyip boş vermiyor, internet üzerinden yayılmış olan bu iddiaların hepsine yne internette detaylı olarak cevap veriyor.

coca-colaCola’lı içeceklerin yapımında bir cochineal adlı bir böcekten faydalanıldığı, üretimde meyan kökü kullanıldığı için bunu çok seven farelerin tanklara düştüğü gibi iletiler yüzlerce internet sitesinde, forumda ve e-posta kutusunda bir başkasının okuması için bekliyor. Coca-Cola Türkiye’nin Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Bakkaloğlu, önlemlerini önceden aldıklarını belirtiyor: “İnternet üzerindeki tartışma sitelerini sürekli takip ediyoruz. Eğer karalayıcı iletiler dolaşmaya başladıysa, bunu alan kişilere Coca-Cola Danışma Merkezi tarafından mesajlar gönderiyor ve anlatılanların gerçekle ilgisinin bulunmadığını dayanaklarıyla açıklıyoruz.”

İTİBARINIZ İNTERNET DEDEKTİFLERİNE EMANET

Türkiye’de Gıda Güvenliği Derneği’nin http://www.ggd.org.tr/ adresindeki çevrimiçi web sitesindeki “Şehir efsaneleri” adlı bölümde de tüketicilere doğruları açıklayan ve ilgili firmanın açıklama linkine yönlendiren uyarılar bulunuyor. Dünya çapında da bu tip karalamaları ve şehir efsanelerini deşifre eden, http://www.hoaxbusters.org/ ve http://snopes.com/ gibi sitelerde de doğrular ve gerçekler kategorik olarak sürekli güncellenerek bu tür internet tabanlı karalama kampanyalarının insanların aklını çelmesi engellenmeye çalışılıyor.

ABD’de ise bazı şirketler, şirketlere ve bireylere internette bilgi kontrolü hizmeti sunuyor. Örneğin http://www.reputationdefender.com/ adresinden ulaşılabilen Reputation Defender/İtibar Koruyucusu adlı firma, internette hakkınızdaki tüm iddiaları sizin için araştırıyor, Facebook, MySpace gibi sosyal ağları, Youtube, Flickr gibi video ve fotoğraf paylaşım sitelerini, blogları ve tüm haber kaynaklarını tarıyor, hakkınızda dolaşan tüm bilgileri size sunuyor, sanal ortamda dolaşmasını istemediğiniz bilgileri yok etme güvencesi bile veriyor. Bunu nasıl yaptığını “kendi geliştirdiğimiz teknik yöntemlerle” diye açıklıyor. Bu hizmete başvuran şirketler haklarındaki istenmeyen bilgileri yok edebilmek için 10 bin dolar ödemeyi göze alıyorlar.

İFTİRAYA UĞRAYAN NE YAPABİLİR?

İftiraya uğrayan kişi ya da kurumun bununla başa çıkabilmesi için sosyal mühendislik anlamında önerilebilecek olan strateji şu şekilde: karşı saldırıya geçeceği bir blog kurması ve interneti sürekli tarayan medya uzmanlarından oluşan bir ekiple bir patlamaya dönüşebilecek her kıvılcımda hemen müdahalede bulunulması, açıklama yapılması ve iftira dalganın geçmesinin asla beklenmemesi.

İlk müdahaleden sonra ölçülü, soğukkanlı bir şekilde doğruların açıklanması ve gerisinin de insanların sağduyusuna bırakılması. Bu noktada, profesyonellikten şaşmadan hareket etmek ve yeni hukuki sorunlara yol açmamak da çok önemli; sinirle hareket edip internet aracılığıyla başka kişi ya da kurumları suçlamak veya bu vesileyle reklam yapmak kesinlikle kaçınılması gereken hatalar.

Yazıyı bir uyarıyla bitirelim: doğruluğunu kendi gözünüz, kulağınız, bilginiz ile bilmediğiniz, kontrol etmediğiniz iddialar taşıyan mailleri en iyisi yeniden yönlendirmeyin (forward etmeyin).

Tags:

1 Comment

  • Ayşegül

    Peki herhangi bir kimseye bilgisi olmadan tanıtım amaçlı gönderilen mailin hukkuki açıdan bir sakıncası var mıdır?

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
phd dissertation help we make your essay paper best holiday essay what is the best website for my homework to get done can someone do my assignment for me