Av. Serhat Koç,Bilişim Suçları,Zincirleme E.Postalar: Danone ve LcWaikiki 06/09/2009 21:04

Asparagas e.posta zincirlerinden dolayı SUÇLU olabilirsiniz.

Stj. Av. Serhat Koç – (Baştarafı Sayfa 1, 2 ve 3′te)

Ayrıca, Türk Ticaret Kanunun madde 57 ve devamındaki haksız rekabet hükümlerine göre; ilettiğiniz mesajlar başkalarının mallarını kötüler, yalan yanlış bilgi verir ve ticari işlerini itibarının zedelenmesine yol açarsa; bir aydan bir yıla kadar hapis veya beş yüz liradan on bin liraya kadar adli para cezası veya her ikisine de mahkum olabilirsiniz.

Yolladığınız zincir e-posta borsaya açık olan bir şirket hakkında olabilir. Kısa zamanda kitlelere ulaşan bu yalan, gerçeğe aykırı mesajlar şirket değerinde manipülasyona neden olabilir. Sonuçta bunu yazan ve dağıtanlar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu İlgili maddeleri gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezasına hükmedilebilir.

Türk Ceza Kanunu 237. Maddesine göre besin veya malların fiyatlarını etkileme maksadı ile yalan haber veya havadis yayan kimseye üç aydan iki yıla hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilecektir. Yine aynı kanunun 125. Maddesine göre bir kimseye ya da kuruma onur, şeref ve saygınlığını bozacak şekilde saldırıda bulunana üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına verilmektedir. Akıllara ceza hukukundaki suçta ve cezada kanunilik ilkesi gelebilir. Fakat Zincir e-postalarda mevcut içerik tekrardan yollandığından ve değiştirilme ihtimali de olduğundan ötürü bu durumun somut olayın şartlarına göre değerlendirilmesi gerekmektedir: Hukuk mahkemelerindeki tazminat davalarında kötü niyet aranabilir, kişinin iyiniyetli olduğu kanısına varılırsa tazmimnat miktarı düşürülebilir ama bu husus ceza yargılamasına etki etmeyecektir. Bu noktada bu suçların taksirle işlenip işlenemeyeceği hususu akla gelmektedir ki bu konu henüz tartışmalıdır.

Bilindiği üzere internet; bilgi paylaşımı, özgür ifade ve iletişim açısından sınırsız olanaklar sunuyor. Ancak, internetin özgür ortamının, kişileri ve/veya kurumları hedef alan kötü niyetli faaliyetler için kullanımı her zaman için mümkün. Sunduğu yüksek teknoloji ve geniş bilgi ağı sayesinde, internet son derece inandırıcı bir medya haline geldi, bu da ne yazık ki kötü niyetli bu faaliyetlerin inandırıcılığını tetiklemekte. Bu sebeple bu tipte asılsız haberleri duymuş ve şüpheye düşmüş tüketicilerin yine aynı yöntemle yani başta internetle doğru ve yaygın bir şekilde bilgilendirilmesi çok büyük bir önem arz ediyor.

UNUTULUR ZANNETMEYİN İNTERNETTEKİ HİÇ BİRŞEY UNUTULMAZ!

Diğer bir örnek olarak: hazır giyim şirketi LC Waikiki 2007 yılında hakkında çıkarılan dedikoduya ise büyük bir hızla cevap verdi. Belki de bunda geçmiş tecrübelerin de etkisi büyüktü. Çünkü LC Waikiki’nin sahibi Tema Mağazacılık hakkında daha önceden de Fransız markası olduğunu iddia eden ve boykot çağrısı yapılan mesajlar dolaşmıştı internette. Bu sefer, şirketin eski milletvekili Leyla Zana’ya satıldığı dedikodusu ortaya atıldığı bir iftira e-postası söz konusuydu.

lcwaikikiİftira, 25 Ekim’de e-postalarla birçok kişiye ulaştı. LC Waikiki ise hiç zaman kaybetmedi. Ertesi sabah savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ama bu sorunla baş etmede hukuki yöntemlerin yetersiz kalacağı artık kesin olduğundan: “Sesimizi çıkarmayalım, zamanla ortalık durulur. Şimdi bir açıklama yaparsak iddiaları hiç duymamış olanlara da duyurmuş oluruz” gibi bir mantık hatasına düşmediler. Hemen gazetelere ilan vererek, mağazalarının girişine duyurular asarak ve kendi internet sitelerinde açıklama yayınlayarak bu olay karşısında tüketicilerini bilinçlendirme çabasına giriştiler.

Bu gibi durumlarda sessiz kalmak ve beklemek yapılabilecek en son şey. Çünkü bazen internetteki iddialar öyle bir hale geliyor ki, gazeteler bile konuya yer vermek zorunda kalıyor. Şirketin bundan önce harekete geçip ilk açıklamayı kendisinin yaparak kesinlikle bilgi akışını etkilemesi gerekiyor.

(Sayfa 5′ten devam ediniz.)

Tags:

1 Comment

  • Ayşegül

    Peki herhangi bir kimseye bilgisi olmadan tanıtım amaçlı gönderilen mailin hukkuki açıdan bir sakıncası var mıdır?

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
essay paper writing service how much does it cost to do a business plan rush essay history paper with citation best professional research paper writers