Adli Bilişim 10/08/2009 10:51

Adli Bilişim ve Bilgi Güvenliği konusunda araştırma birimi kuruldu.

adli bilişimBilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Araştırma Birimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin bir alt birimi olarak kuruldu. Araştırma biriminin ilk ve temel amacı, adli bilişim analizi yapmak ve adli bilişim konusunda bilirkişi yetiştirmek..

Bilgi Üniversitesi bünyesinde uzun bir süredir faaliyet gösteren Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin başkanı Doç. Dr. Leyla Keser Berber, Türkiye’nin geleceği gençler olduğunu, MEB’le biraraya gelip, ilkokuldan itibaren eğitim programlarının içine çocukların içinde yaşadıkları dijital dünya ile ilgili ders olarak konuları oluşturmak istediklerini, üniversitelerin de meslek yüksekokulu veya fakülte şeklinde artık yeni düzenle ilgili yeni meslekler sunabilmesinin zorunlu hale geldiğini söyledi ve ekledi:

Bıçak sırtında yaşıyorlar, ya siyah ya beyaz oluyorlar. Riski bertaraf edip akademik olarak da yol gösterilmesi gerekir. Benim hedefim, lisede okuyan ve ileride “Beyaz şapkalı hacker olmak meslekmiş, bu mesleği yapabilirim” diyen çocuklar için bilgi güvenliği uzmanı veya adli bilişim uzmanı, veri koruması uzmanı iki yıllık meslek yüksekokulu açılması. Çocukları alaylı olmaktan çıkartıp, mektepli hale getirmek.

Hani Ergenekon’da bilgisayarlara el konuldu, bilgisayarlar polis tarafından incelendi ve herkes birşey söyledi; “İnceleme objektif değil, polis konunun tarafıdır”, “Bu incelemeyi bağımsız bir yerin yapması gerekir” gibi tartışmalar oldu. Dolayısıyla “Bilirkişiyim, ben bu konuda uzmanım” diyen insanlara ihtiyaç var. Eğer, “polis taraflıdır” diyorsak, özellikle ceza davalarında objektif bir takım birimlerin ve uzmanların oluşması gerekiyor. Sorun bu; yetişmiş çok sayıda uzman yok.

Türkiye’de adli bilişim uzmanlığının kriterleri belli olmadığı için bu boşlukta herkes biz bilirkişiyiz diye yönlendirici olmaya çalışıyor. Ceza davaları sonuç olarak haklarla ve özgürlüklerle ilgili kritik davalar olduğu için, adli bilişim uzmanı ve bu konuda bilirkişilik yapacakları eğitmek temel amaçlarımızdan bir tanesi.

Aynı merkezin yöneticilerinden Huzeyfe Önal, üç aylık bir eğitim süreci düşündüklerini, uluslararası standartlarda sertifika programı hedeflediklerini söyleyerek, yurtdışında da bu sertifikaların geçerli olması için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Merkezin web sitesine http://bthukuku.bilgi.edu.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

Tags:

4 Comments

  • Bay Meraklı

    Aslında şimidye kadar Adli Tıp Kurumu bünyesinde böyle bir birim kurulmalıydı. Nasıl ki, tarfik kazalarının teknik raporları yazılıyor, nasıl ki silahlar teknik olarak Adli Tıp’ta inceleniyor, bilgisayarların da özel ve tarafsız bir birime gönderilmesi gerekli..

  • Adli Tıp kurumunda Fizik İhtisas Dairesinde Bilişim ve Teknoloji Suçları şubesi var ama gördüğüm kadarıyla faal değil. Şubenin kurucusu arkadaşı tanıyorum.Çok yetenekli ve bu işlerde tecrübeli bir arkadaş. Faaliye geçtiklerinde çok iyi işler yapacaklarına inanıyorum.

  • Faal aslında :)

  • Bu anlamda zaten Emniyetin bilişim suçları şube ve büroları var ve adli olaylarda oldukça sağlam ve kesin sonuçlara ulaşıyorlar, ayrıca personelini yurtdışında ki kurslarla eğitiyorlar..

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
writing services reviews where can i buy essay papers english essays for primary students help with writing a thesis buy geology papers