Bilgi Teknolojileri 25/07/2009 22:44

Türkiye spam mail ile dünya üçüncüsü

spamABD`li Sophos kuruluşunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünyanın en çok `spam` (istenmeyen) mesajlarını yaratan 12 ülke arasında yüzde 15.6`lık bir payı ile ABD birinci oldu.

ABD`li Sophos kuruluşunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünyanın en çok `spam` (istenmeyen) mesajlarını yaratan 12 ülke arasında yüzde 15.6`lık bir payı ile ABD birinci oldu. `Kirli Düzine` olarak adlandırılan söz konusu 12 ülke listesinde Türkiye yüzde 5.2 payı ile üçüncü sırada bulunuyor.

Merkezi ABD`de bulunan bilgi teknolojileri güvenliği ve veri koruma şirketi Sophos tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda bu yılın ikinci çeyreğinde en çok `spam` (istenmeyen) e-mail mesajları kaynağı olan 12 ülke saptandı. Sophos`un, `Kirli Düzine` olarak adlandırdığı söz konusu 12 ülkenin başında ABD bulunurken Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

2009 yılının nisan-haziran döneminde dünyada yaratılan `spam` e-mail mesajlarının yüzde 15.6`sı, ABD`den kaynaklanıyor. ABD`yi yüzde 11.1`lik payı ile Brezilya ve yüzde 5.2`lik payı ile Türkiye izliyor.

`Kirli Düzine` listesinde yer alan diğer ülkeler ve payları söyle: `Hindistan(yüzde 5), Güney Kore(yüzde 4.7), Polonya(yüzde 4.2), Çin(yüzde 4.1), İspanya(yüzde 3.4), Rusya (yüzde 3.2), İtalya(yüzde 2.8), Arjantin(yüzde 2.5) ve Vietnam(yüzde 2.3).

Diğer ülkelerin ise, nisan-haziran dönemindeki toplam `spam` mesajlarının ancak yüzde 35.9`undan sorumlu olduğu bildirildi.

RUSYA, `SPAM SÜPER GÜCÜ` OLMAKTAN ÇIKTI

Bu arada, Sophos, dünyadaki her altı `spam`ından birinin ABD`den kaynaklandığına dikkat çekerken, Rusya`nın bu konudaki çabalarını da övdü.

Eskiden `Spam süper gücü` olan Rusya`nın ise, listenin 9. sırasına inmesini olumlu karşılayan Sophos, buna karşın Polonya`nın dört basamak birden çıkarak 10. olduğuna işaret etti.

Sophos, söz konusu dönemde Kolombiya`nın, `Kirli Düzine` listesinden çıkarken bunun yerine Vietnam`ın girdiğini de bildirdi.

Kaynak: Evrensel http://www.evrensel.net

Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
term paper assistance best eassy writing service will you write a paper for me statistic homework help buy college essays cheap