Bilişim Suçları 23/07/2009 23:32

Küfürlü E-Posta’ya Para Cezası

mahkemeYargıtay, öğretmenine küfürlü e-posta gönderen öğrenciye verilen manevi tazminat cezasını az bularak, öğrenciyi her bir e-posta için iki bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Ankara’da E.C.A. isimli öğrenci, iki ayrı e-posta göndererek, öğretmenine ve annesine küfretti. Bunun üzerine öğretmen Y.Z., “e-postalarla kişilik haklarına hakaret edildiğini” belirterek, öğrencisi E.C.A. aleyhine manevi tazminat davası açtı. Davayı görüşen Ankara 9’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kısmen kabul ederek, her bir e-posta için 1000 lira olmak üzere E.C.A.’yı toplam iki bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Davacı öğretmenin kararı temyiz etmesi üzerine dosya, Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesinde görüşüldü. Daire, e-postalarda kullanılan sözlerin ağırlığı ile davacı ve davalının sıfatı göz önünde bulundurulduğunda, yerel mahkemenin her bir e-posta için hükmettiği 1000 lira manevi tazminatı az buldu ve Yüksek Mahkeme, bunu iki bin liraya yükselterek kararı onadı. Yargıtay kararında, yerel mahkemenin manevi tazminat miktarını tayin ederken saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında, tarafların kusur oranının da dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Hürriyet
Tags:

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

  •  
i dont wanna do my homework statistics paper help whrite my papers need help writing a compare and contrast essay write paper fast