Av. Serhat Koç,Kişisel Veriler 31/07/2009 17:14

Boşanma davalarında, MSN ve E.posta kayıtları delil olabilir mi?

boşanma

Stj. Av. Serhat Koç – Son dönemde hukuk davalarında ve özellikle de boşanma davalarında, hukuka aykırı şekillerle elde edilmiş delillerin mahkemelere sunulmasında veya hukuka aykırı delillerin mahkemelerce toplanması taleplerinde bir artış söz konusu. Bu nedenle; hak arama hürriyeti ile diğer temel haklar arasında ortaya çıkan bir çatışmadan bahsedebiliriz.

Anlatacaklarımızı anlatmadan once söylemek gerekir ki aşağıda açıklayacağımız hususlar: “Boşanma davası bir hukuk davasıdır, hukuk davalarında hukuk aykırı olarak elde edilen delilin kullanılamayacağına ilişkin bir hüküm mevzuatımızda yoktur, bu nedenle de hukuka aykırı elde edilen delilin kullanılmasındaki yasak CMK da ifadesini bulmuş ve sadece ceza hukukunda geçerlidir.” şeklindeki iddianın karşı tezi olma savındadır

Anayasa tüm kanunların üstündedir ve hiç bir kanun anayasaya aykırı olamaz. Anayasanın md.38 (Ek: 3.10.2001-4709/15 md.) ” Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez. ” şeklindeki hükmü de açıktır. Bu maddenin başlığında geçen suç ve cezalara ilişkin hükümler cümlesi bize bu hükmün hukuk davalarında geçerli olmadığı ve fakat sadece ceza davaları açısından uygulanabilir olduğu yorumunu yaptırabilir mi? Anayasa md. 38’de hükmün sadece ceza davalarında tatbik edilebilir olduğundan bahsedilmediği gibi madde de açıkça denilmektedir ki: hukuka aykırı delil kullanılamaz. Aksi yönde yorum olan Yargıtay kararlarının da bağlayıcı değildir. Bağlayıcı olan İçtihadı birleştirme kararları ve YARGITAY Büyük genel kurulu kararlarıdır. Kaldı ki Ceza yargılamasını da sadece ceza mahkemeleri yapmamaktadır, örneğin Fikri ve Sinai Haklar mahkemesi de ceza verebilir(556 sayılı KHK).

Tabi ki Anyasa’nın bu hükmünü kıyas yoluyla hukuk usulüne taşımak yerine, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa bu hüküm ayrıca ve açıkça eklense çok daha açık bir çözüm elde edilmiş olur. Kanunda yazmayan bir yasağın kıyasen uygulanması yerine; eğer yasağın uygulanmasında yarar görülüyorsak ki bu açıktır, kanuna da yazılması gerektiği konusunda şüphe yoktur. Usul kanunları açık ve seçik olmalı, yoruma gerek bırakmamalıdır. Bu nedenle de kanunda yazmayan konular uygulayıcılar tarafından yazılmamalıdır

Bizce; hukukumuzda yasak ağacın meyveleri olarak da tabir edilen, hukuka aykırı olarak elde edilmiş deliller gerek Ceza gerekse Hukuk davalarında kullanılamaz, örneğin tehdit altında yaşayan evil bir kadının çareyi eşinin sesini kaydetmekte bulması ve açtığı davada bu kayıtların hukuka aykırı olarak elde edildiği için kullanılamadığını düşünelim ancak ülkemiz Aile Mahkemesi hakimleri bu kayıtları yine de dinlemek isteyeceklerdir ve delil olarak kabul edilmese de bu kayıtlar en azından hakimde bir kanaat uyandıracaktır. Hukuka aykırı elde edildiği Kabul edilmiş olsa bile, takdiri deliller içinde değerlendirilen bu delile dayanılarak hüküm kurulması muhtemeldir. Böyle bir durumu kabul etmek mümkün değildir. Esasen hakim, o delil hiç yokmuş gibi hüküm vermek zorundadır. (2. sayfadan devam ediniz)

Tags:

6 Comments

 • Üstad eline sağlık,güzel bir yazı kaleme almışsın. Ben de 2004-2005 arasında orada; Gökhan ve Halit Bey ile Yeşim Hanım’ın Beşiktaş’ta ki bürolarında stajımı yapmış idim. Şimdi Bursa’da kendi büromda devam ediyorum. Emekleri büyük üzerimde. Neyse, siteyi de takip ediyorum, bir gün belki ben de bir yazı eklerim .Başarılar dilerim.

 • Yakın zamanda gazetede bir haber vardı, Türk hakimi facebook adlı sitede bir kişinin arkadaşları ile eğlenirken çekilmiş resmine dayanarak gece hayatına düşkün olduğu sonucuna varıp, boşanma kararına temel teşkil ediyor….

  Ben de birkaç yıl önce olsa , kişinin özel hayatına müdahale edilmiş hukuka aykırı alınmış bu delilleri nasıl dayanak yapıyorlar diye düşünürdüm herhalde…
  Ancak son yıllarda bu teknolojilerin hayatımıza bu kadar girmesinden sonra, bence artık özel hayat kavramını yeniden tanımlamalıyız gibi geliyor… Örneğin günün 10 saatini msn de geçiren veya facebook adlı sitede tüm yaşamını kaydeden ya da her anını twitleyen insanların sayısı artıkça, bence hakimlere ya da genel olarak hukuk sistemimize şunu diyemeyiz, bu bizim özel hayatımız sen buradaki verileri hiçbir şekilde kullanamazsın….

  Çünkü bu teknolojier gündelik hayatımızın o kadar büyük kısmını işgal eder oldular ki artık onları sadece özel hayatımız içinde görmek neredeyse imkansız hale geldi…

  Dolayısıyla çok özel bir çaba ve istihbarat faaliyeti gerektirmeden elde edilen bu tür kayıtların delil olarak kullanılmaları benim hukuk mantığıma pek aykırı gelmiyor.

  Hatta daha da genişeletim kapsamı, Batı ülkelerinin özellikle Birleşik Krallığın çocuk pornosu ile mücadele kapsamında kişilerin internet hareketlerini inceleyip bu delillere dayalı olarak tutuklama kararı verebilmesindeki mantığı da o zaman sorgulamalıyız…

  çok güzel bir yazıydı…
  saygılar…

 • Buğra Büyükeren ve Kemal Karahoda, yazıyı beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim.

  Kemal bey, özel hayatın tanımının tekrar yapılması fikriniz bence tartışmaya değer bir fikir.
  Bu arada eğer okumadıysanız:
  http://hukukcu.com/modules/smartsection/item.php?itemid=284
  adresindeki ilgili yazıyı da öneririm.

  saygılarımla

 • evli olmayan bir çiftin aralarında yaşamış oldukları özel zamanları msn ortamında da yaşamaları suç işgal eder mi diye sormak istiyorum… ? birbirlerinden herhangi bir şekilde şikayetçi olmadıkları halde,kayıtları bir şekilde ele geçse dahi sorun olur mu?
  cevaplarsanız sevinirim

 • cicek,
  evli olmayan ciftlerin herhangi bir ortamdaki karşılıklı rızaya dayanan faaliyetleri suç oluşturmaz.
  ancak
  kayıtlar üçüncü kişilerce ya da taraflardan biri tarafından diğer tarafın ya da taafların haberi olmaksızın diğer kişilerle paylaşırsa hukuki sorun ortaya çıkar.

 • İki kişi MSN de üçüncü bir kişi hakkında yazışıyor ve bu yazışmada hakaret içeren sözlerde var.Bu yazışma üçüncü kişinin eline geçerse hakaret davası açabilirmi?
  Yazışma özel bir PC den değil genel PC den yapılıyor

Leave a reply

required

required

optional


Trackbacks

 •  
write my assignemnt essay on responsability scholarships essays for high school students write my psychology thesis homework pay