Alan Adları,Av. Burcu Erdoğan 24/07/2008 10:28

İnternette alan adı almak için nelere dikkat etmeli?

alan adıAv. Burcu Erdoğan

Alan adı, bir web sitesinin internet ortamındaki ismidir. Aynı zamanda alan adınız şirketinizin ve markanızın internet ortamındaki adresini ifade eder. Bu sebeple alan adınızın şirketinizin ve markanızın tanıtım ve reklâmı açısından gücü büyüktür. Şirket unvanınızı ya da markanızı nasıl alan adı olarak tescil ettirebilirsiniz? Alan adı tahsis işlemlerinde tescil ettirmek istediğiniz alan adının uzantısına göre başvuru usulleri de değişmektedir.

ÖRNEK 1: Tescil ettirmek istediğiniz ibareyi, www.alanadi.com olarak tescil ettirmek istediğinizde tescil prosedürü “com” uzantısına göre yapılmaktadır. “com” uzantılı alan adlarında prensip ilk gelen alan prensibidir.Yani tescil ettirmek istediğiniz isim daha önceden üçüncü şahıs ya da kurumlarca kayıt altına alınmadı ise “com” uzantılı alan adını hiçbir belge ve evrak ibraz etmeden tescil ettirebilirsiniz.

ÖRNEK 2: Tescil ettirmek istediğiniz ibareyi www.xxxx.com.tr olarak tescil ettirmek istediğinizde ise tescil prosedürü “tr” alan adları tahsis kurallarına göre yapılmaktadır. “.tr” alan adları, tahsis aşamasında, “belgeli” ve “belgesiz” olarak iki kategoride sınıflandırılmaktadır. Başvurular www.nic.tr web sayfaları aracılığı ile yapılır. “Belgesiz” alan adları, yani hiçbir belgeye gerek duymadan alabileceğiniz alan adlar web.tr, gen.tr, name.tr, tel.tr, vb.dir. “tr” uzantısının tescil işlemleri Türkiye’de ODTÜ tarafından yapılmaktadır. Ayrıca başka ülkelerdeki tescil makamlarını kullanmak istediğinizde de alan adınızın uzantısı, o ülkenin seçmiş olduğu uzantıya göre değişecektir.

Örn. Almanya’nın uzantısı “de”dir. Her unvan ya da marka alan adı olarak tescil ettirilebilir mi? “Com” uzantılı alan adlarında daha önceden alınmamak koşulu ile aklınıza gelen anlamlı ya da anlamsız her alan adını tescil ettirebilirsiniz. Ancak “tr” uzantılı alan adlarında ise tahsis kurallarından biri belge sunmak olduğundan, alan adı başvurusu yapan kuruluşların, başvurdukları belgeye dayalı tahsis edilen alan adının, resmi tescillerindeki veya tescil belgesi olarak kabul edilen belgedeki unvanlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken başka bir husus daha vardır. Alana adlarının haksız rekabet yaratıcı, fikri ve sınaî haklara aykırı, genel hukuk kurallarına ve genel ahlâka aykırı olmamaları gerekmektedir.

Tescil ettirmek istediğiniz alan adı daha önce üçüncü şahıslar tarafından tescil ettirilmiş ise yasal haklarınız neler olabilir?

Tescilini istediğiniz alan adının uzantısına göre yasal başvuru yolları da değişmektedir. Ülkeler alan adları tahsis kurallarını kendileri koymuş olduklarından hukuki uyuşmazlıklarda kendi bünyelerinde bulunan tescil makamları aracılığı ile ya da mahkemeler ile çözülebilmektedir. Örnek olarak “tr” alan adları ODTÜ bünyesinde olan bir birim tarafından verilmektedir. Bu uyuşmazlıklarda “tr” alan adı tahsis kurallarına göre uyuşmazlıklar çözüme bağlanır. Com, net, biz ve bazı alan adları ile ilgili uyuşmazlıklarda ise bu alan adlarının tahsisi sırasında kabul edilen ICANN tahkim usulüdür. Maddi şartların varlığı halinde size ait olduğunu düşündüğünüz alan adının devredilmesini ya da silinmesini isteyebilirsiniz.

Av. Burcu Erdoğan

Tags:

5 Comments

 • Ömer Leblebici

  Yakın zaman içerisinde türkçe karakter destekli .com uzantılı domainler ile ülkemiz’de hizmet verilmeye başlandı.
  Buna göre ;
  http://www.burcuerdogan.com adresi ve http://www.burcuerdogan.com.tr uzantılı domainlerin sahibi olduğunuz varsayılırsa üçüncü bir şahıs http://www.burcuerdoğan.com uzantılı türkçe domain adresi alabiliyor.Bu durum yasal bir sorun teşkil edermi yani http://www.burcuerdoğan.com türkçe içerikli domain alan birisine ne gibi bir yaptırım uygulayabilirsiniz.

 • Av.Burcu Erdoğan

  Su an ülkemizde bu hizmeti veren Nic.tr, Hizmeti yürürlüğe sokmadan önce firmalara ve şahıslara bir süre verdi ve bu süre icerisinde mevcut alan adlarının karşılığı olan türkce alan adlarını alabilmeleri icin bir oncelik tanındı.Ancak bu süre bittikten sonra kurallar ve prosedur aynı uygulanmaya başlandı.Yani “ilk gelen alır prensebi” bu yuzden diger alanadları ile yasanan sorunlardan farkı yoktur.İsim tescillerinde ise nufus kagıdı fotokopisi ve tc kimlik numarası ile tescil işlemi yapılıyor.Türkiyede bulunan burcu erdoğanlardan biri bunu tescil ettirirse yapabilceğim bir sey yok.(kötüniyetli kullanım olmadığı sürece)

 • Ben bir alan adı regledim bu gün

  cihanhaberajansi.com diye Bu domaini almam yasal bir suc ceza teşkil edermi ?

  Domaini kullanmiyorum.

 • 2001 yılında http://www.conipur.com ilk biz aldık aradan yıllar gecti BASF firması bu bizim ürünümüzün adı diyerek geri istedi ve araya yanılmıyorsam vipo girdi türkiye sorumlusu arkadaşlar bizi haksız buldu
  Biz bu ismi com olarak aldıysak yıllar sonra bizim elimizden nasıl alırlar yukarıdaki metinlerde de okudum gibi ilk alan haklıdır deniliyorsa biz ler neden cöyle bir haksızlığa mauruz bırakıldık ( hemde TC avukatları tarafından )

Leave a reply

required

required

optional


 •  
website for homework help persuasive essay for high school students write cause and effect essay buy speech student papers online